Müşfik Kenter ( 1932)- (15.8.2012)
tiyatro ve seslendirme sanatçısı1932 yılında İstanbul'da doğdu. 1947'de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk Bölümü'nde tiyatroya başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim gördü. Okulu 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi ve Devlet Tiyatrosu'na girdi.

Sanat yaşamı, Devlet Tiyatrosu'nda oynadığı Oğuz Ata oyunu ile başladı.

1959 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı ve İstanbul'a giderek kardeşi Yıldız Kenter ile beraber Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Birlikte Küçük Sahne'de oyunlar sergilediler. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bu dönemde bir araya geldiler ve dörtlü olarak birlikte uzun yıllar tiyatro yaptılar.

1960-1961 yılları arasında Site Tiyatrosu'nu kurdular. 1962'de adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler.

İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968'de İstanbul'da Kenter Tiyatrosu'nun binasının inşaatını tamamladılar.

Tiyatro binasını yapmak için tüm paralarını ortaya koydular. Büyük bir turne ile Anadolu'yu gezmeleri ve bir koltuk satma kampanyası ile destek toplamaları gerekti.

İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller'den burslar alarak Amerika ve İngiltere'de tiyatro araştırmaları yaptı. İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi.

Orhan Veli şiirlerinden düzenlenen Bir Garip Orhan Veli isimli tiyatro oyunu 25 seneden fazla oynadı.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`ndan emekli oldu. Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı'nı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

Sinema oyunculuğu da yaptı. Sevmek Zamanı, Üç Arkadaş, Seni Kalbime Gömdüm gibi unutulmaz filmlerde rol aldı. 1966 Antalya Film Festivali'nde, Bozuk Düzen filmiyle 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü kazandı.

Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yaptı.

7 Ağustos 2012 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
VEFAT-HABER

Müşfik Kenter vefat etti
7 Ağustos 2012

Türk tiyatrosunun en önde gelen isimlerinden 80 yaşındaki sanatçı Müşfik Kenter, akciğer kanseri ve buna bağlı gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle 7 Ağustos'tan beri tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Usta tiyatrocu Müşfik Kenter, akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede solunum ve dolaşım yetersizliği sonucu 80 yaşında hayatını kaybetti.

Türkiye'nin tiyatro ve seslendirme sanatçılarından Kenter, akciğer kanseri nedeniyle Çağlayan Florence Nightingale Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Usta oyuncunun bugün solunum ve dolaşım yetersizliği nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Hastaneden yapılan yazılı açıklamada, '7 Ağustos 2012 tarihinde akciğer kanseri ve buna bağlı gelişen akciğer enfeksiyonu nedeniyle hastanemizde Prof. Dr. Günseli Kılınç tarafından tedavi altına alınan ülkemizin değerli sanatçılarından Müşfik Kenter, tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde solunum ve dolaşım yetersizliği nedeniyle saat 16.20'de hayatını kaybetmiştir. Cuma günü Kenter Tiyatrosu'nda yapılacak törenin ardından Teşvikiye Camii'nde cenaze namazı kılınacaktır' denildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)