Asıf Şevket
Suriye Genelkurmay Başkan YardımcısıHafız Esad’ın kızı Büşra ile evli olan Asıf Şevket 1950 yılında Tartus’ta doğdu. Orta sınıf bir Nusayri aileden gelen Şevket, Şam Üniversitesi’nde hukuk okuduktan sonra 1970’lerin sonunda Suriye ordusuna katıldı. Büşra Esad ile evlenene kadar sıradan bir ordu kariyeri olan Şevket’in evlilikten sonra ordu içerisindeki yükselişi hızlandı. Büşra ile nerede ve nasıl tanıştığı bilinmiyor; fakat başta Basil ve Mahir Esad olmak üzere Esad ailesinin bazı üyelerinin evliliğe karşı çıktığı, hatta Mahir’in Büşra ve Asıf’ı ayırmak için bilfiil çalıştığı bilinmekte. 10 Basil’in 2004’te ölmesinden 1 sene sonra Hafız Esad’ın izniyle Büşra ile evlendi; fakat özellikle Mahir ile ilişkisi uzun yıllar gerginliğini korudu.

Mahir ile ilişkileri sorunlu olsa da Beşar ile ilişkilerini güçlü tutmaya çalışan Asıf Şevket, Beşar’ın başkanlığa gelmesiyle birlikte rejimin kilit şahsiyetlerinden birisi haline geldi ve Büşra-Asıf çifti ülkede önemli bir güç yapılanmasını temsil etti. Mahir’in itirazlarına rağmen Beşar, Asıf’ı askeri istihbaratın başkan yardımcılığına daha sonra ise başına geçirdi. Bu süreçte Beşar, eski şef Ali Duba’yı tasfiye edip, askeri istihbaratın başına Şevket ile daha koordineli bir şekilde çalışabilecek General Hasan Halil’i geçirdi. Yine aynı şekilde Şevket’in Beşar’ın adına ordu içerisindeki atamalarına karşı çıkan Genelkurmay Başkanı Ali Aslan emekliye ayrıldı ve Şevket’in Beşar’ın ordu içerisindeki nüfuzunu artıracak müdahalelerine de yol açılmış oldu. Hariri suikasti ve Hizbullah liderlerinden İmad Mugniye’nin 2008 yılında Şam’da uğradığı bombalı saldırı ile ölmesi sonrasında 2009 yılında Asıf Şevket genelkurmay başkan yardımcılığına terfi ettirildi. Aslında 2008 yılında çıkan Şevket’in Beşar’a darbe planının yaptığı haberleri Şevket’in gözden düşmesine sebep olmuştu. Bu sebepten Şevket’in Genelkurmay başkanlığına terfi ettirilmesi, terfinin Şevket’i istihbarat mekanizmasından koparma amacıyla yapıldığı iddialarını gündeme getirdi. Zira darbe girişimi ile birlikte, İsrail’in nükleer reaktör inşa edildiği iddiasıyla Suriye topraklarına gerçekleştirdiği saldırı ve Mugniye’nin Şam’ın merkezinde öldürülmesi istihbaratın zafiyetini ortaya koydu. Bu olaydan sonra Şevket’in ev hapsinde tutulduğu12 ve Büşra’nın Fransa’ya sığındığı13 haberleri Arap basınında sıkça işlendi. Asıf Şevket, Mehlis raporunda Mahir Esad ile birlikte Hariri suikastını organize etmekle suçlanan yetkililer arasında yer aldı. 14 Suriye’nin Lübnan’daki varlığında kilit görev ifa eden Şevket, ABD ile Suriye arasındaki “Terörle Savaş” çerçevesindeki kısa süreli bir istihbarat paylaşımı döneminde Amerikan istihbaratı ile yakın ilişkiler kurdu. Asıf Şevket Suriye’de gösterilerin başlamasından itibaren medyada görünmemekte ve sessizliğini korumakta. Mahir ile aralarındaki gerginlik- her ne kadar aralarının düzeldiği iddiaları varsa da-, darbe iddiaları, 2008’deki ev hapsi ve Büşra ile Beşar’ın karısı Esma arasındaki anlaşmazlıklar Şevket’in Beşar rejiminin zayıflaması durumunda Abdulhalim Haddam gibi muhalifler safına geçmesi ihtimalini kuvvetlendirmektedir.
HABER

Şam’ın kalbine hançer!
18 Temmuz 2012

Esad’ın kurmaylarına yönelik intihar saldırısında Savunma Bakanı ve yardımcısı öldü.

Suriye‘nin başkenti Şam’da düzenlenen intihar saldırısında Suriye Savunma Bakanı Davut Racha ve Esad’ın eniştesi olan Savunma Bakan Yardımcısı General Asıf Şevket öldü; İçişleri Bakanı dahil çok sayıda yaralı var.

BT GLOBAL-Suriye devlet televizyonu, intihar saldırısının bakanlar ve ilgili birimlerin toplantısı sırasında olduğunu, Savunma Bakanı Davut Racha ve Esad’ın ablası Büşra’nın kocası olan Savunma Bakan Yardımcısı General Asıf Şevket’in yaşamını yitirdiğini duyururken, İçişleri Bakanı dahil çok sayıda kişinin yaralandığı, bazılarının durumunun da kritik olduğu kaydedildi.

Devlet televizyonunda Ölenler için ‘şehit’ ifadesi kullanıldı

Ulusal Güvenlik Bürosu’nun Başkanı Hişam İhtiyar’dan da haber alınamıyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)