Muhammed Mursi
Mısır Eski Cumhurbaşkanı


Muhammed Mursi İsa el-Eyyat


mühendis1951 yılında Mısır'ın Şarkiye şehrinde doğdu. İlk eğitimini Şarkiye'de aldı. Kahire Üniversitesi Mühendislik Bölümü'nde okudu.

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde Mühendislik doktorasını tamamladı. Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak eğitim kariyerine devam etti. Eğitimini tamamladıktan sonra Mısır'daki Zagazig Üniversitesi'nde ders vermeye başladı.

Müslüman Kardeşler'e katılarak siyasete atıldı. 2000 ve 2005 yıllarında milletvekili seçildi. Müslüman Kardeşler kanunen tanınmadığı için Meclis'e bağımsız milletvekili olarak girdi. 5 yıl Mısır Halk Meclisi üyeliği yaptı.

2011 yılında Mısır'da devrim olurken Müslüman Kardeşler'in muhalif lideri olarak dikkat çekti. 30 Nisan 2011 tarihinde Müslüman Kardeşler'in kurduğu, Özgürlük ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi.

2012 Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler'in aday gösterdiği Hayrat Şatır'ın adaylığı düştü. Yerine Muhammed Mursi seçildi. Yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda %25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda %51.73 oy alarak 5. cumhurbaşkanı oldu.

2012–2013 yıllarında Mısır'da protesto hareketleri başladı. 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan büyük gösteriler sonucu Mısır ordusu yönetime el koydu.

Mursi darbeyi kabul etmediğini açıkladı ve yandaşlarına direnmelerini söyledi.

Mursi gözaltına alındı.

17 Haziran 2019 tarihinde yargılandığı mahkeme salonunda vefat etti.
HABER

Mısır'ın yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi
18 Haziran 2012

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşlerin Hürriyet ve Adalet Partisi adayı Muhammed Mursi birinci oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 54'ünü alarak rakibi Ahmet Şefik'i geride bırakan Mursi, Mısır'ın ilk "seçilmiş" cumhurbaşkanı ünvanını elde etti.Kahire'de düzenlenen basın toplantısında Mısır halkına teşekkür konuşması yapan Mursi ''Bize oy veren ve vermeyen tüm Mısır halkına teşekkür ediyorum. Bize demokrasiyi ve özgürlüğü bağışlayan Allah'a hamd olsun'' dedi.

Mısır halkına ''Kardeşlerim'' diye seslenen Mursi, ''Hep birlikte hürriyet, kalkınma, barış ve demokrasi yolunda yürüyeceğiz. Birlikte yeni Mısır'ı inşa edeceğiz'' diye konuştu.

Mısır devrimi sürecinde hayatını kaybeden ve yaralanan Mısırlıların yakınlarına seslenen Mursi, ''Şehitlerin ve yaralıların haklarını, hukuksal yollarla alacağız. Şehitlerin anneleri, babaları, eşleri ve çocuklarını selamlıyorum'' dedi.

Mursi, konuşmasında şehitlerden söz ettiği sırada sözleri sloganlarla kesildi. Muhammed Mursi'nin, resmi sonuçların açıklanmasını beklemeden yaptığı zafer konuşmasında sesinin titrediği ve heyecanlı olduğu gözlendi.

Son olarak Mısır'daki farklı etnik gruplara seslenen Mursi, aynı ülkenin çocuklarının bir birinden farkı olmadığını ifade ederek, birlik mesajı verdi.

AA Kahire Bölge Müdürlüğü'ne ulaşan en son verilere göre tasnifi tamamlanan 22 milyon 459 geçerli oyun yüzde 52.3'ünü (11 milyon 751 oy) alan HAP adayı Muhammed Mursi seçimin galibi oldu. Rakibi Ahmed Şefik ise oyların yüzde 47.6'sını (10 milyon 707 oy) alarak seçimi kaybetti.

Ahmed Şefik'in seçim kampanyasından yapılan açıklamada ise, Mursi'nin zaferini erken ilan ettiği, sonucun henüz kesinleşmediği vurgulandı.

51 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna katılım oranı yüzde 47 oldu.
HABER

Mursi'den Tahrir'de başkanlık yemini
29.06.2012

Mısır'ın yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, devrimin sembol mekanı Tahrir Meydanı'nı dolduran yüzbinlerce kişinin önünde, resmi tören öncesi sembolik olarak başkanlık yemini etti.
HABER

Mısır’dan Rumlara doğalgaz şoku
Hürriyet 8 Mart 2013

Mısırlı milletvekili, Kıbrıslı Rumlarla 2003 yılında yapılan anlaşmayı iptal eden bir yasa teklifi hazırladı.

Mısırlı milletvekili Kalend Abdel Kader, Kıbrıslı Rumlarla 2003 yılında doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge sınırlarını belirleyen anlaşmayı iptal eden bir yasa teklifi hazırladı. Mısır’ın MENA Haber Ajansı’na dayanan Rum radyosunun haberine göre, Abdel Kader’in teklifi, Kıbrıs adasının güneyi ile Mısır arasındaki ekonomik münhasır alan sınırının yeniden belirlenmesini ve bu sürece Türkiye’nin de dahil edilmesini öngörüyor. Mısırlı milletvekili, anlaşmanın iptal ve yeni sınır belirleme tasarısını, “Bizim uluslararası anlaşmalardaki imzamızı geri çekmeye hakkımız var. Yeni sınır belirleme sürecinde milyarlarca dolar daha fazla kazanacağız” diyerek savundu. Yasa tasarısı, Şura Konseyi’nin bir alt komisyonunda kabul edildi. Haber, Kıbrıs Kesimi’nde heyecan yarattı. Rum Dışişleri Bakanı Yannis Kasulides, “Mısır hükümeti, bize böyle bir meseleyi hiçbir zaman açmadı, BM’ye sunulan Deniz Hukuk ile ilgili anlaşmayı sorgulamadı” dedi.
HABER

Mısır'da Mursi'ye ordu 'darbe'si
Milliyet 3 Temmuz 2013

Mısır'da anayasanın askıya alındığını ilan eden ordu, kurulacak geçici teknokrat hükümetinin ardından cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacağını açıkladı. Seçim tarihlerini geçici hükümet belirleyecek.
VEFAT-HABER

Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti
17 Haziran 2019

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Muhammed Mursi'nin vefatının ardından ülkede alarm durumu ilan etti.

Mursi'nin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, Mursi'nin naaşının nereye götürüldüğüne dair bilgilerinin olmadığını açıkladı. Abdulmaksud Mursi'nin vefat etmeden önceki sözlerini açıkladı: Ülkemin güvenliği ve selameti için benimle mezara gidecek sırlarım var.

Mısır Başsavcılığınca, ülkenin demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hastaneye getirildiğinde ölmüş olduğu ve vücudunda yakın zamanda meydana gelen herhangi bir yaralanma olmadığı belirtildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)