İlhan Akıncı
İnsan Yayınları Kurucusu


yayıncı, işadamı1954 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Liseye imam hatip lisesinde başlamakla beraber son sınıfta genel liseye geçti. Üniversite eğitimini ise İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. İmam Hatip Mezunları Cemiyeti’nde amatörce başladığı kitap satışına, Mücahit ve Uyanış kitabevleri ile devam etti.

1975 yılında aylık Uyanış gazetesini çıkardı. Kitap ve şiir okuma yarışmaları düzenledi. İstanbul’a yaptığı iş seyahatlerinde fikir ve düşünce dünyamızın insanları ile yakın dostluklar kurdu.

1986 yılında İnsan Yayınlarına ortak oldu. 2007 yılında İnsan Kitabevi’ni çocuklarıyla birlikte faaliyete geçirdi.

Baba mesleği olan tekstil imalat ve satışıyla meşgul oldu.

İlim Yayma Cemiyeti’nde bir süre yöneticilik yaptı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda görev yaptı.

Tomurcuk Çocuk Yuvası, Asır Lisesi, Bilim Koleji ve Balkan Üniversitesi gibi eğitim kurumlarının kuruluşunda ve yönetiminde bulundu. Altı çocuğu ve sekiz torunu vardır.

2016 yılında İstanbul'da vefat etti.
HABER

İlhan Akıncı ile Sohbet
Tarih: 22.02.2012
Saat: 18.00

Yayıncılık sektörünün önde gelen derneği Basın Yayın Birliği (BYB), yeni bir etkinliğe imza atıyor. Bundan böyle ayda bir kez, yayıncılık sektörüne emek vermiş ve ortaya koyduğu eserlerle “usta” vasfını kazanmış bir meslek büyüğüyle sohbet toplantısı düzenleyecek olan Basın Yayın Birliği (BYB), böylece yayıncılığın ustalarının sahip oldukları mesleki birikimlerin, halefi olan yayıncı meslektaşlara aktarılmasına imkân sağlayacak. Basın Yayın Birliği (BYB), bu toplantılarla sektörün geçmişi ve bugünü üzerine değerlendirmelerde bulunup geleceğe yönelik ufuklar oluşmasına katkıda bulunacak.

Basın Yayın Birliği (BYB) yetkilileri, düzenleyecekleri bu toplantıları görüntülü olarak kayda alıp dernek sitesinden deşifre metinlerini yayımlamayı planladıklarını, ayrıca bu metinleri belirli bir sayıya ulaştığında kitap olarak yayımlayacaklarını bildirdiler. Bu çalışmayla Türkiye’de yayıncılık sektörünün kendi serüvenini kendisinin kaleme alacağını ve kendi tarihini bizzat kendisinin yazmış olacağını ifade eden dernek yetkilileri, böylece tecrübelerin, hatıraların, birikimlerin derlenip kayda geçirileceğini ve gelecek nesillere hoş bir seda bırakılacağını umduklarını söylediler.

Yayıncılığımızın geçmişine, bugününe ve geleceğine hizmet edecek bu anlamlı toplantı serisinin ilki İnsan Yayınlarının ve İnsan Kitapın kurucusu İlhan Akıncı ile gerçekleşecek.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)