Keriman Halis Ece
Türkiye ve Dünya Güzeli


manken1913 yılında İstanbul'da doğdu. 3 Temmuz 1932 tarihinde yapılan güzellik yarışmasında Türkiye Birincisi oldu.

31 Temmuz 1932 tarihinde gerçekleşen ve 28 ülkeden mankenlerin katıldığı Dünya Güzellik Yarışması'nda birinci seçildi. "Dünya Güzellik Kraliçesi" unvanını kazandı.

1934 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından 'kraliçe' anlamına gelen "Ece" soyadı verildi.

28 Ocak 2012 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
HABER

Gül, Keriman Halis Ece Tamer'in vefatı nedeniyle taziye mesajı yayınladı
28 Ocak 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin ilk dünya güzeli Keriman Halis Ece Tamer'in vefatından büyük üzüntü duyduğunu, Tamer'in her zaman saygıyla anılacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün, Tamer'in vefatı nedeniyle bir mesaj yayımladığı belirtildi.

Gül mesajında şunları kaydetti:
''1932'de Dünya Güzellik Kraliçesi seçilen Keriman Halis Ece Tamer'in vefatından büyük üzüntü duydum. Ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil eden ve Büyük Atatürk tarafından da 'Ece' soyadıyla taltif edilen Keriman Halis Ece Tamer her zaman saygıyla hatırlanacaktır. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve milletimize baş sağlığı diliyorum.''

HABER

Keriman Halis vefat etti
28 Ocak 2012

Türkiye'nin "Dünya Güzeli" seçilen ilk kadını Keriman Halis Ece Tamer 99 yaşında hayatını kaybetti.

Ölüm sebebi kalp yetmezliği olan Keriman Halis, en son ikamet ettiği İstanbul'daki kızının evinde hayata gözlerini yumdu.

Keriman Halis Ece Tamer'in 30 Ocak Pazartesi günü toprağa verileceği yakınları tarafından açıklandı. Cenaze İstanbul'da bir mezarlığa defnedilecek.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)