Mehmet Nuri Parmaksız
eğitimci, şair, yazar


İLESAM Genel Başkanı1974 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini, İstanbul’da tamamladı. 1991 yılında girdiği Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 1995’te mezun oldu. Aynı yıl Mardin Derik Lisesi'ne edebiyat öğretmeni olarak atandı. 1997 yılında Ankara – Gölbaşı Anadolu Lisesi'ne edebiyat öğretmeni olarak geldi.

Şiir üzerine yazdığı makaleleri ve şiirleri İlk Yaz, Erciyes, Sarmaşık, Gülpınar, Simav Anadolu, Maki, Hisler Bulvarı, Kümbet, Karınca, Bizim Ece, Size, Çağrı, Bizim Külliye, Edebiyat Otağı, Berceste, Türk Dili gibi birçok dergide yayınlandı. Son yıllarda, Milli Eğitim Bakanlığı adına, Başkent Öğretmenevi ve Milli Eğitim Şura salonunda, öğretmen şairlerin katıldığı birçok şiir dinletisi organizasyonu gerçekleştirmiş ve birçok Devlet töreninde sunuculuk görevinde bulundu.

2006 yılında yapılan seçimde İLESAM Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. 2008 Ocak ayına kadar İLESAM'ın Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Türk edebiyatı ve şiirine yaptığı katkılardan dolayı, Antalya ve Simav'da (Kütahya) düzenlenen şiir organizasyonlarında "Türk Şiirine ve Kültürüne Hizmet Ödülü"ne layık görüldü.

2006 yılının Ekim ayından itibaren Polis Radyosu’nda “Gönül Köprüsü” adlı bir şiir-edebiyat ve sanat programı yaptı. 2007’nin Ekim ayından itibaren ise, yine Polis Radyosu'nda, her Perşembe günü saat 21’de yayınlanan “İmbikten Damlalar” adlı şiir-edebiyat ve sanat programını yapmaktadır. Nisan 2008’den itibaren Mamak Kültür Merkezi’nde kurulan Şiir Okulu’nda “Şiir Yazma Teknikleri” konusunda dersler vermekte ve periyodik olarak Altındağ Belediyesi adına edebiyatımızın ve kültürümüzün önemli isimleriyle “Cumartesi Sohbetleri” adlı söyleşiler düzenlemektedir.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Halk Edebiyatı alanında “Âşık Edebiyatında Ağıt Konulu Destanlar” adlı tez çalışmasıyla yüksek lisans yaptı.

ESERLERİ:

“Mektuplarıyla Cahit Sıtkı” adlı inceleme, "Mogan Şiir Akşamları", "Mogan Şiir Akşamları (2008)" ve "Anne Konulu Şiirlerden Seçmeler" adlı üç antoloji eseri bulunmaktadır.
HABER

6. İLESAM-AKÇAĞ Hikâye ve Roman-2015 Yarışması
10 Temmuz 2015

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi, Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla Hikâye ve Roman alanında (KİTAP DOSYASI) 2015 yılında yapılacak bir yarışma düzenleyecektir.

ORGANLAR:

A-) YARIŞMA YÜRÜTME KURULU:Yarışma ile ilgili tüm kurumsal işler İLESAM adına Cemal Tuzcuoğulları ve İbrahim Albayrak, Akçağ Yayınevi adına Erdal Kutlu’dan oluşan Yürütme Kurulu tarafından düzenlenip yürütülür.

B-) YARIŞMA SEÇİCİ KURULU:Yarışmaya katılan eserler Seçici Kurul tarafından değerlendirilir. 2015 yılı “İLESAM-AKÇAĞ Roman ve Hikâye yarışması Seçici Kurulu: Mehmet Nuri Parmaksız, Ahmet Hikmet Ünalmış, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Ayfer Yılmaz, İlter Yeşilay, Pehlivan Uzun ve Arif Bük’ten oluşmaktadır.

C-) SEKRETARYA:“İLESAM-AKÇAĞ Hikâye ve Roman 2015 Kitap Dosyası yarışmasının her tür iletişim ve yazışma hizmetleri Yarışma Sekretaryası tarafından yürütülür. Yarışma Sekretaryası İLESAM Genel Merkezi’dir.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)