Valt Disney
Walt Disney


Walter Elias Disney


çizgi film yapımcısı


animatör, yönetmen, senarist5 Aralık 1901 tarihinde Şikago'da doğdu. 14 yaşında bir sanat kursunda çizim yapmaya başladı. Bir yandan okula, bir yandan da Chicago Sanat Enstitüsü'ne gitti. 16 yaşında eğitimini yarıda bıraktı. Ambulans şoförü olarak orduya yazıldı. 1919 yılına kadar Fransa'da Kızıl Haç'ta çalıştıktan sonra Amerika'ya döndü.

Ülkesine döndükten sonra çizim yapmaya devam etti. Karikatürlerini çeşitli gazetelere götürüp yayınlatmaya çalıştı. O dönemde karikatürlerini beğendiremedi. Kilise etkinliklerinin resmini çizmesi için bir rahipten teklif aldı.

Bu kilisedeki odasında bir de fare vardı. Bu fareye Mickey adını taktı ve onu çizmeye başladı. Bu çizimler, ona dünyanın en ünlü yapımcısı olma fırsatını sağladı. Mickey Mouse karakteri böyle doğdu.

Mickey Mouse ile başlayan serüven, kardeşiyle kurdukları prodüksiyon şirketi ile büyüdü.

1923 yılında Hollywood'a geldi. Amcasının garajında animasyon stüdyosu açtı.

1930'lu yıllarda bir dizi başarılı çizgi filme imza attı. Bir buçuk milyon dolarlık dev bir yatırım olan "Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler" 1938 yılında gösterime girdi.

1955 yılında California'da, Los Angeles'ta ilk Disneyland eğlence parkını açtı.

15 Aralık 1966 tarihinde Kaliforniya'da öldü.

Vasiyeti üzerine 17 Aralık 1966 tarihinde cenazesi yakıldı ve külleri Kaliforniya'daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı'na gömüldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Farelerin İmparatoru Walt Disney
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 16 Eylül 2011

Walt Disney ya da gerçek adıyla Walter Elias Disney. İlk gençliğinde karikatüre olan tutkusu dolayısıyla, doğduğu kent Chicago’nun yerel gazetelerin kapılarını aşındırmaya başlar. Ancak sözleşmiş gibi, tüm gazetelerin editörleri karikatüre pek yeteneği olmadığını söylerler. Özellikle tek karelik karikatürler için “iyi” bir espri anlayışının olmamasıyla eleştirilen Walter, bant karikatürü denemeye karar verir.

Bir rivayete göre evinin garajında, bir başkasına göre kiraladığı çatı katındaki fareler ona ihtiyacı olan ilhamı verirler. Mickey Mause adıyla başlattığı bant karikatürler tutar. Bir süre sonra da bu bant karikatürlerin canlandırma sinema olarak kullanılması fikri doğar.

İlk filmlerde mafyoz bir “anti kahraman” olan Miki Fare, daha sonra giderek “evcilleşir” ve Amerikalıların kolayca kabullenebileceği bir aile ferdi haline gelir.

Walt Disney, özellikle görkemli, renkli ve uzun metraj animasyon sinema filmleriyle sıçrama yapar.
Yeteneksiz karikatürist Disney, kısa sürede milyonlar kazanan bir işadamı haline gelir.

Özellikle dönemin tartışmasız en büyük sinemacısı Charlie Chaplin’in övgüleriyle saygınlığı artar.
Birçok filme imza atan Walt Disney, aynı zamanda yeni tipler yaratmaya ve maceralarını çizmeye de devam eder.

Çizgiroman dünyasında ve sinemada bir fenomen haline gelir.

1950’li yıllarda Disneyland projesini geliştirir. Artık dünyanın birçok noktasında açılmış olan Disneyland’ların ilki 1955’te açılır. Disneyland, sadece çocuklar için değil büyükler için de tam bir “masal dünyası”dır. Lunaparkı endüstriyel bir yaklaşımla yeniden yorumlayan Disneyland’lar olağanüstü başarı kazanır.

Sadece çizgiroman, çizgifilm ve Disneyland değil oyuncak ve konfeksiyon ürünlerinin telifleri de servetine servet katar Walt Disney’in.
1966 yılında 65 yaşında öldüğünde dünyaya da “yarattığı dünyaya” da doyamamıştır. Ölüm nedeni olan kanserin tedavisinin bulunmasından sonra “canlandırılmak” üzere bedeninin dondurulmasını vasiyet eder ve vasiyeti yerine getirilir.

Walt Disney’in cansız bedeni 45 yıldır canlanmayı bekliyor. Bu arada ilkini 1923 yılında kurduğu, milyarlarca dolarlık şirketler topluluğu büyümeyi sürdürüyor.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)