Mark Zuckerberg
Facebook Kurucusu


işadamı14 Mayıs 1984 tarihinde New York eyaletinin White Plains kentinde doğdu. Tam adı Marc Eliot Zuckerberg. Babası diş hekimi, annesi psikiyatrist.

Harvard Üniversitesi'ne girdi. 20 yaşında okulu bıraktı.

facebook.com internet sitesini kurdu. Site bir buçuk yıl içinde ABD’nin en büyük arkadaşlık sitesi haline geldi.

25 Şubat 2012'de aldığı kararla şirketin %12'lik hissesini halka açtı. Facebook'un %57 hissesine sahip.

19 Mayıs 2012 tarihinde 9 senelik Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan ile evlendi. Bir çocuk babası.
HAKKINDA YAZILANLAR

Dünyanın En Zengin Genci Mark Zuckerberg
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 21 Ekim 2011

14 Mayıs 1984’te New York eyaletinin White Plains kentinde doğdu. Babası Edward diş hekimi, annesi Karen bir psikiyatrist.

Öğrenim hayatı boyunca parlak bir öğrenci oldu. Lise yıllarında çeşitli bilim dallarında birçok ödül aldı.

Böylesine başarılı bir öğrenciden beklendiği gibi, Amerika’nın en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi. Ondan beklenmeyecek bir biçimde okulu bıraktığında 20 yaşındaydı ve okulu bırakma nedeni sayesinde bir milyoner adayıydı. Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğraflarının yer aldığı facemash.com sitesini kurmak için okulun veri tabanını hacklediği anlaşılan Mark Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı.

Daha sonra facebook.com sitesini kurdu. Site bir buçuk yıl içinde ABD’nin en büyük arkadaşlık sitesi haline gelince yatırımcıların dikkatini çekti ve yapılan yatırımlarla hızla dünya çapına yayıldı.

Mark Zuckerberg, Facebook sitesinde hak iddia eden eski arkadaşlarının açtığı birçok davayla uğraştı. Davalar genellikle Mark Zuckerberg’in yaptığı ödemeler sonucu “anlaşmayla” sonuçlandı.

Facebook, 2011 yılında The Brand Finance Global 500 listesine dünyanın en değerli 283. Markası olarak giriş yaptı.

Bu arada mart ayında yayınlanan Forbes dergisine göre, üye sayısı milyara yaklaşan Facebook sayesinde Mark Zuckerberg’in kişisel serveti 17,5 milyar dolarını aştı. Bu rakama göre Mark Zuckerberg, bugün dünyanın en zengin genci unvanına sahip. Üstelik bu parayı kendi kazandı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)