Giovanni Agnelli
HAKKINDA YAZILANLAR

Fiat’ı kuran belediye başkanı Giovanni Agnelli
İsmail Şen
İstanbul Ticaret 09 Aralık 2011

Giovanni Agnelli 13 Ağustos 1866’da Edoardo Agnelli ve Aniceta Frisetti’nin oğulları olarak, Pinerolo yakınındaki Villar Perosa adlı kasabada doğar. Babası tipik bir Kuzey İtalya kasabası olan Villar Perosa’nın belediye başkanıdır. Giovanni Agnelli henüz küçük bir çocukken, 40 yaşındaki babasını kaybeder.

Torino’daki San Giuseppe Koleji’nde eğitim görür. Daha sonra memleketine dönerek 1893 yılına kadar askerlik yapar. Babasının yolundan giderek Villar Perosa’da belediye başkanı olur.

Agnelli, o yıllarda “atsız araba” olarak adlandırılan bir icadı duyar. Otomobilin mühendislik ve girişimcilik yeteneklerini kullanabileceği bir alan olabileceğini düşünür ve yatırımcı aramaya başlar. 1898 yılında Torino Kontu Emanuele Bricherasio di Cacherano ile tanışır. Çalışmalara başlarlar ve 1 Temmuz 1899 tarihinde Fabbrica Italiana di Automobili Torino’yu, yani Fiat’ı kurarlar. Agnelli, Fiat’ın kuruluşuna, bugün milyarlarca dolara tekabül eden, 400 dolarlık bir yatırımla katılır. Bir yıl sonra genel müdürü olduğu Fiat’ın, 1920’yılında Başkan’ı olacaktır…

1900 yılında ilk üretim tesislerini 35 kişilik personelle faaliyete geçirirler ve 24 araba üretirler. Araba üretimleri 1903 yılında 135’e, 1906 yılında 1149’a ulaşır. Şirketin büyümesi Milano Borsası’na açıldıktan sonra hızlanır ve Birinci Dünya Savaşı sırasında en büyük 30 İtalyan şirketi arasında yer alır.

Giovanni Agnelli, iki dünya savaşı arasında İtalyan politik sahnesinde de görülür ve sürekli güçlenir. İkinci Dünya Savaşı bittikten hemen sonra, 1945 yılında 79 yaşındayken ölen Agnelli, İtalya’ya bir endüstri devi bırakacaktır.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)