Ahmet Lütfi Akar
Kızılay Eski Genel Başkanı


mimar29 Temmuz 1951 tarihinde Erzincan’da doğdu. 8 yaşında ailesinin İstanbul’a göç etmesi nedeniyle öğrenim hayatına İstanbul’da devam etti. İlk, orta ve lise eğitimini Pendik’te tamamladı. 1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

Meslek hayatına proje mimarlığı ile başladı. Yedek subaylığını tamamladıktan sonra, Başbakanlık Toprak ve Tarım Reformu Müsteşarlığı’nda uzman mimar olarak görev yaptı. 1978 yılında Akar Mimarlık Mühendislik İnşaat Limitet Şirketi'ni kurdu. Bu şirket bünyesinde barındırdığı dört şirketle mesleki faaliyetlerini devam etmekte.

Türk Kızılayı Düzce Bölgesel Kan Merkezi’nin mimari projelerini çizdi.

2004 yılı Nisan ayında Türk Kızılayı Genel Merkez Kurulu üyeliğine seçildi. Genel Sekreterlik görevini yürüttü. Uluslararası ilişkiler alanında da çalışmalar yürüttü.

2005 yılında Türk Kızılayı Genel Başkan Vekilliği’ne getirildi. Özellikle sorumluluk alanları olan uluslararası ilişkiler, afet yönetimi ve gayrımenkul yönetiminde büyük başarılara imza attı.

Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesidir. Türk Kızılayı’nı iki dönem üst üste Yönetim Kurulu’nda temsil ederek, dünya üzerindeki 186 Kızılay Kızılhaç Derneği adına alınan kararlarda söz sahibi oldu. 2005 yılında, Kurumumuzun Uluslararası Federasyon’un Yönetim Kurulu’na yeniden seçilme sürecine bizzat liderlik yaptı.

Türk Kızılayı’nın bölgesel liderliğine ve diğer Ulusal Derneklerle ikili ilişkilerin geliştirilmesine büyük katkılarda bulundu.

Özellikle, 2007 yılında Atina’da yapılan 10.Akdeniz Konferansı’nda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti isminin kanunen yasaklı olduğu Yunanistan’a, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı heyetinin de katılmasını sağlayarak, kendi adıyla ve bayrağıyla temsil edilmesini sağladı.

Türk Kızılayı’nın uluslararası afet müdahaleleri gerçekleştirdiği ülkelerde, Doğu Kudüs ve Gazze’de, Sudan’da, Endonezya ve Sri Lanka’da, Pakistan’da, mesleğine ve iş tecrübesine uygun olarak, afet sonrası yapılanmalarda ve kalıcı konutların inşasında önemli sorumluluklar üstlendi. Evli ve bir çocuk babasıdır.
HABER

Kızılay Van'a yetişti

Türk Kızılayı Van birimleri depremden sonra hemen harekete geçti. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, civar illerden yardım birliklerinin de harekete geçtiğini açıkladı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)