Francis J.  Ricciardone
ABD Ankara Büyükelçisi2010 yılında Ankara'ya büyükelçi olarak atandı. ABD'nin eski Kabil Büyükelçisidir. Türkiye, İran, Irak ve Ürdün'le yoğun bir diplomatik tecrübesi var. Daha önce de Türkiye'de görev yaptı. Moleküler biyolojist Marie ile evli. Francesca ve Chiara adında iki kızı var. Kızı Francesta, Türkiye'de doğdu. İki kızı da Türkiye'de üçer yıl eğitim aldı. Türkçe, Arapça, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.

HABER

ABD Büyükelçisi Ricciardone: Saldırı Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermeyecek
Milliyet 1 Şubat 2013

ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone, patlamadan sonra yaptığı açıklamada, saldırının Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermeyeceğini, Türkiye'yi halen dost olarak görüdklerini söyledi. Ricciardone, olaya ilişkin olarak, bundan sonraki gelişmeler ilişkin olarak iş birliğinin süreceğine dikkat çekerek, terörden bütün dünyanın çektiği ve hem ABD'nin hem de Türkiye'nin ne kadar müzdarip olduğunu söyledi.

PATLAMA ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NİN KENDİ ALANI İÇERİSİNDE

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yüksel patlamanın ABD Büyükelçiliği'nin kendi alanı içerisinde gerçekleştiğini söylerken, gazetecilerin canlı bomba yönündeki sorularına ise "şu anda bilgi paylaşamam" şeklinde cevapladı.

TÜRK EMNİYETİ HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALDI

ABD Büyükelçiliği: "1 Şubat 2013 günü 13.15 sularında ABD Büyükelçiliği'nde bir patlama olmuştur. Şu anda olay hakkında araştırmalarını sürdüren Türk Emniyet Yetkilileri gerekli her türlü önlemi almıştır. ABD Büyükelçiliği olarak Türk Hükümeti'ne, basın mensuplarına ve tüm Türk Halkına olaya dair gösterdikleri öfke ve bizimle kurdukları dayanışma için teşekkür ederiz"HABER

Yargı sistemi bu sonuçları doğrurursa...
7 Şubat 2013

ABD Büyükelçisi Ricciardone, Türkiye'nin uzun süredir gündeminde yer alan Ergenekon ve Balyoz davalarına ilişkin yaptığı açıklamayla gündeme oturdu.

Ricciardone'nin ABD'nin Ankara Büyükelçiliği resmi internet sayfası ve resmi twitter hesabından yayınlanan uzun sohbetine, ABD'nin Türkiye ile "yargı alanında işbirliği yapmak istediğini", Türkiye'de "hukukun üstünlüğünün" güçlendirilmesi için ortak çalışma yapılacağını açıkladı.
"Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var, bazıları belirsiz suçlarla hapiste tutuluyorlar. kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler, sanki teröristmiş gibi hapisteler. Profesörler var. Eski YÖK Başkanı, hakkındaki 16 yıl önce görevdeyken yaptığı çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalarla demir parmaklıklar ardında tutuluyor. Harçları protesto için barışçı gösteri yapan öğrenciler hapiste. Eğer bir yargı sistemi bu sonuçları doğrurursa ve bunun gibi insanları teröristlerle karıştırırsa, Amerikan ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna karşılık vermesi zor olur."

HABER

Ricciardone: Türk demokrasisine güveniyoruz
19 Haziran 2013

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti Genel Merkezi'ne sürpriz bir ziyarette bulundu. Ricciardone'nin, Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ile görüştüğü öğrenildi. Ziyaretin, AK Parti MKYK toplantısı sürerken gerçekleşmesi ise dikkat çekti.
HABER

Ricciardone, AK Parti'yi ziyaret etti
14 Nisan 2014

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile görüştü. Görüşme, AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleşti.

ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, AK Parti Genel Merkezi’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Burada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'le görüşen Ricciardone, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmeyi "olağan" olarak nitelendiren Francis Ricciardone, görüşmede ABD Kongresi ve TBMM'deki konuların gündeme geldiğini söyledi.

Aralarında Ukrayna, Suriye, İran, Irak, İsrail ve Filistin’in de olduğu pek çok konuyu görüştüklerini dile getiren Ricciardone, ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin de ele alındığını ifade etti.
ABD Büyükelçisi Ricciardone, “Türk-Amerikan ilişkilerini en üst düzeyde tutmamız gerektiğini vurguladık. Aynı zamanda fırsatları da konuştuk” diye konuştu.

Bir kez daha Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Melih Gökçek’i tebrik ettiğini ifade eden Ricciardone, "Sayın Melih Gökçek’e saygım sonsuz. Başarılarını tebrik ettim" diye konuştu.
HABER

Ricciardone Eylül’de emekli
Hürriyet 23 Nisan 2014

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone, 2011’in başından beri sürdürdüğü görevinden Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ayrılıyor. ABD’li diplomat emekli olup Eylül sonunda ABD’nin en önemli düşünce kuruluşlarından Atlantik Konseyi'nin başkan yardımcılığını üstlenecek.

TÜRKİYE’yi sarsan 17 Aralık Büyük Rüşvet Operasyonu sonrası Ak Parti yönetimi ile hükümete yakın basının hedefi haline gelen ve yolsuzluk soruşturmalarının arkasındaki isim diye sunulan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone, Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası emekli oluyor. Ve eylül sonunda NATO’ya en yakın düşünce kuruluşu olarak bilinen Washington’ın köklü kurumlarından Atlantik Konseyi'nin başkan yardımcılığını üstlenmeye hazırlanıyor. Ricciardone’nin Türkiye’deki tecrübesine rağmen Türkiye araştırmalarını değil "Refik Hariri Ortadoğu Merkezi Direktörü" unvanıyla Ortadoğu bölümünü idare etmesi bekleniyor.

TÜRKİYE DEĞİL ORTADOĞU ÇALIŞACAK

Atlantik Konseyi Başkanı Fred Kempe, Ricciardone’nin yeni göreviyle ilgili yaptığı açıklamada "Ortadoğu'nun tarihindeki en kritik dönemlerinden birinde, Francis Ricciardone'nin dünyanın pek de kolay olmayan bölgelerinde edindiği liderlik tecrübesi Atlantik Konseyi’ne güç katacaktır" derken, Ricciardone de Hürriyet’e bir açıklama gönderdi. Büyükelçi, ayrılma kararıyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de kalan aylarımın her gününü heyecanla beklerken, bu sonbaharda başlayacak yeni görevimde Türk ve bölgedeki diğer dostlarımla yakın iletişimde kalmak için de sabırsızlanıyorum. Vedalara başlamak için çok erken, o işi yaza bırakacağız.”

36 seneyi aşkın dışişleri kariyerinde Ricciardone, Ankara'daki büyükelçiliği öncesinde, Mısır, Filipinler ve Palau büyükelçilikleri görevlerinde bulundu. Arapça, Türkçe, Fransızca ve İtalyanca bilen Ricciardone, Washington’ın en önemli Arabistlerinden biri olarak biliniyor. İran ve Afganistan'da geçirdiği yıllardan gelen tecrübesi ise Ricciardone’yi bölgeyi en yakından bilen uzmanlardan biri yapıyor.

NORMALDEN FAZLA BİLE KALDI

Ricciardone’nin Eylül sonunda Washington'da yeni görevine başlaması beklenirken, üst düzey bir Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise Hürriyet’e yaptığı açıklamada Ricciardone için şunları söyledi: “Büyükelçi Ricciardone, Ankara’da ABD’yi temsil ederken sıradışı bir profesyonellik ve Türkiye’deki halk için derin bir duygusal yakınlık sergiledi. Ayrılması, büyükelçilerin normal rotasyonunun bir parçası ve ABD Dışişleri Bakanlığı prosedürlerini teyit ediyor. Aslında Büyükelçi Ricciardone, ABD Hükümeti’nin hayati bir NATO müttefiği ve kadim ortak Türkiye ile ilişkisine verdiği değer nedeniyle normal ayrılma zamanının bile ötesinde kalmayı kabul etmişti.”

YENİ BÜYÜKELÇİ JOHN BASS

Diplomatik kaynaklar, şimdi Ricciardone’nin yerine atanacak muhtemel ismin ise halen Dışişleri Bakanı John Kerry’nin özel kalem müdürlüğünü yürüten, ABD’nin eski Tiflis Büyükelçisi John Bass olduğunu aktardılar. Üst düzey bir Amerikan Dışişleri yetkilisi, Bass’ın Ricciardone’nin ardından Ankara’daki Amerikan misyonunun başına geçip geçmeyeceği yönündeki sorumuza, “Bass’ın Türkiye büyükelçiliği için bir sonraki aday olacağını teyit edebilirim” dedi.

SENATO ONAYI GEREKLİ

Henüz Beyaz Saray’dan duyurusu yapılmayan Bass’ın adaylığının daha sonra ABD Senatosu’ndan onay alması gerektiğinden, konu hassas sayılıyor. Ve tam da Türk-Amerikan ilişkilerinin her zaman gerginliğe gebe dönemi, 1915 Olayları’nın yıldönümü 24 Nisan haftasına denk gelen yeni büyükelçinin kim olacağı sorusuna bu yüzden Washington’da kimse bir yorum yapmak istemiyor. Nitekim göreve Başkan Obama tarafından 2010 Temmuz’unda aday gösterilen Ricciardone’nin Ankara Büyükelçiliği de uzun süre sürüncemede kalmış ve Senato’daki onayına Cumhuriyetçi Senatör Sam Brownback tarafından engel getirilmişti. Obama sonunda Ricciardone’yi 2010 sonunda Senato’nun tatilde (recess) olduğu bir sırada Başkanlık yetkilierini kullanıp Kongre’yi bypass ederek Ankara’ya gönderebilmişti. Ricciardone’nin Senato onay süreci ise 2011’de tamamlanmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Laura Lucas da, Ricciardone’nin ayrılması konusundaki yorumunu sorduğumuzda, “Büyükelçinin planları konusunda sizi Dışişleri’ne yönlendiririm” dedi. Lucas, ABD’nin yeni Ankara büyükelçisi konusunda ise yorumda bulunmadı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)