Ali Uğur
yazar, şair1943 yılında Balıkesir’de doğdu. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Askerlik görevinden sonra TRT’de görev aldı ve bu kurumdan emekli oldu. 1970’li yılların siyasi ortamında milliyetçi-muhafazakar değerlerin savunucusu bir gençlik önderi oldu. S.Ahmet Arvasi ile birlikte Ülkücü Kadro dergisini çıkardı. Siyonizm, masonluk ve emperyalizm karşıtı yazılarından dolayı takibata uğradı. Yazarlar Birliği’nin ilk üyeleri arasında yer aldı. 25 Aralık 2010 tarihinde İstanbul’da vefat etti. 26 Aralık 2010 Pazar günü Fatih Camii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra Arnavutköy Taşoluk Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ESERLERİ:
Mavi Emperyalizm, Görünmeyen Önderler, Dünya Gündemindeki İsrail, Ünlü Davalar: Ağca Dreyfus ve Diğerleri ile Dünya Siyonist Kongreleri ve Türkiye, Leylaname (şiir).HAKKINDA YAZILANLAR

Yazarlar Birliği camiasının büyük kaybı Ali Uğur vefat etti.
http://www.tyb.org.tr/haberler/ali-ugur-hakka-yurudu

Yazarlar Birliği’nin kuruluş çalışmalarına destek veren ve ilk üyeleri arasında yer alan şair, yazar Ali Uğur 25 Aralıkta İstanbul’da vefat etti.
1943’te Balıkesir’de doğan Ali Uğur, 1971’de Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu.

Askerlikte sakıncalı muamelesi gören Ali Uğur, askerlikten sonra TRT’de görev aldı ve bu kurumdan emekli oldu.

Ali Uğur, 1970’lerin mücadeleli ortamında milli-muhafazakâr değerlerin savunucusu bir gençlik ve kanaat önderi oldu. Seyit Ahmet Arvasi’nin milliyetçi camiada meydana getirdiği dini duyarlılığı benimsedi. Siyonizm, masonluk ve emperyalizm karşıtı yazılarından dolayı takibata uğradı.

Türkiye’nin yönetim sisteminde belirleyici olan uluslar arası güçler ve içeride oluşturduğu oligarşik yapı onun vazgeçilmez konusu idi.
Cevval bir düşünce ve hareket adamı olan Ali Uğur, fikri ve edebi çalışmalarını son ana kadar aralıksız sürdürdü.

Şiirlerini Leylaname adlı kitapta toplayan Ali Uğur, fikri ve siyasi çalışmalarını Mavi Emperyalizm, Görünmeyen Önderler, Dünya Gündemindeki İsrail, Ünlü Davalar: Ağca Dreyfus ve Diğerleri ile Dünya Siyonist Kongreleri ve Türkiye adlı kitaplarında topladı.

Bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ali Uğur, 2 çocuk babasıydı.
Ali Uğur’a rahmet, ailesine ve camiamıza baş sağlığı diliyoruz.
Emekli TRT çalışanı ve şair-yazar Ali Uğur vefat etti
Dünya Bülteni / Haber Merkezi
27.12.2010

TYB üyesi yazar-şair Ali Uğur bugün vefat etti.

Ali Uğur'un naaşı 26 Aralık 2010 Pazar günü öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası Fatih Camii'nden kaldırılarak Arnavutköy Taşoluk Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

'Dünya Gündemindeki İsrail' kitabı Türkiye'nin en çok satılan kitapları arasında yer alarak defalarca Baskı yapan Ali Uğur, Görünmeyen Önderler kitabıyla da gündem oluşturmuştu.HABER

Ali Uğur son yolculuğuna uğurlandı
Haber7.com YAYIN TARİHİ: 27.12.2010

İstanbul'da dün vefat eden yazar ve şair Ali Uğur'un cenazesi toprağa verildi. Akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitiren Uğur'un cenazesi, Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından Eski Topkapı Mezarlığı'nda defnedildi. Cenazeye Uğur'un oğlu Mehmet Cenkhan Uğur, kızı Ayşenur Asuman Uğur ve eski eşi Ayla Yıldız'ın yanı sıra TYB, TRT ve yazın çevresinden çok sayıda isim katıldı.

Şiirlerini Leylaname adlı eserinde toplayan Uğur, siyasi yazılarını; Mavi Emperyalizm, Görünmeyen Önderler, Dünya Gündemindeki İsrail, Ünlü Davalar: Ağca Dreyfus ve Diğerleri ile Dünya Siyonist Kongreleri ve Türkiye adlı kitaplarında topladı.
HABER

Vefatının Üçüncü Yılında Mütefekkir-Şair Ali UĞUR Konuşulacak
28 Aralık 2013

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen Çınaraltı Sohbetleri’nin kırk beşincisi 28 Aralık 2013,Cumartesi günü gerçekleşecek.

İLESAM İstanbul Şubesi Denetim Kurulu Başkanı Recep ARSLAN’ın yöneteceği toplantıda Yard.Doç.Dr. Mustafa AKSOY,Yönetmen-Yazar Ekrem ERGÜDER, kızı Ayşenur ve oğlu Cenkhan Uğur ile onu tanıyanlar çeşitli yönleriyle Ali UĞUR’u anlatacaklar. Toplantı imam-hatip ve yazar Ahmet YÜTER’in duasıyla sona erecek.

“Vefatının Üçüncü Yılında Mütefekkir-Şair Ali UĞUR…” başlıklı 45. Çınaraltı Sohbet’inin, 28 Aralık 2013,Cumartesi günü Saat 15.00’de başlayacağı ve programa katılımın serbest olduğu ve ayrıca katılımcılara Ali UĞUR’un Mavi Emperyalizm isimli eserinin hediye edileceği bildirildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)