Iyad Allavi
Irak Eski Başbakanı1945 yılında doğdu. Irak ve İngiltere’de tıp eğitimi aldı. Baas Partisi’nin kuruluş yıllarında Saddam Hüseyin’le birlikte gençlik kolu üyesi olarak çalıştı. Ancak ikilinin arası 1970′in başında bozuldu. Bir yıl sonra İngiltere’ye yerleşti.

Irak Ulusal Mutabakatı muhalif cephesini kurdu. Yıllarca Ortadoğu ülkelerini dolaşıp Saddam karşıtı kampanyalar yürüttü. 1990 yılında Saddam Kuveyti işgal edince, Londra'da aktif olarak öne çıktı. 1991 yılında Irak Ulusal Mutabakatı (INA) muhalif örgütünü kurdu.

1994 yılında Saddam’a karşı askeri darbe girişiminde bulundu. Başaramadı. Askerleri ve halkı Saddama karşı örgütlemek amacıyla, el-Mustakbel (Gelecek) radyosunu faaliyete geçirdi.

1996 yılında, içerden sağladığı destekle Saddam'ı devirmek üzere darbe girişiminde bulundu. Ancak Saddamın, istihbarat elemanları, INA içine sızdıkları için darbeyi boşa çıkardılar.

Saddamın devrilmesinden sonra, 33 yıl aradan sonra Irak'a döndü. ABD tarafından, Geçici Hükümet Konseyine atandı. Saddam'ın yıkılmasından sonra dönemin Irak başbakanı oldu.HABER

Irak'ta seçimi Allavi kazandı

Irak'ta 7 Mart'ta yapılan genel seçimleri İyad Allavi'nin kazandığı açıklandı. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı nihai sonuçlara göre eski Başbakan İyad Allavi'nin lideri olduğu Irakiye Koalisyonunun, 91 sandalye elde ederek genel seçimlerin galibi olduğu bildirildi.

Buna göre, eski başbakan İyad Allavi başkanlığındaki Irakiye Koalisyonu 91, Başbakan Nuri El Maliki başkanlığındaki Hukuk Devleti Koalisyonu 89 sandalye kazandı. Irak Türkmen Cephesi de Allavi'nin listesinde seçime girmişti.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)