Kartal Tibet ( 1938)
sinema oyunucusu, yönetmen1938 yılında Ankara’da doğdu. Uzun yıllar tiyatro oyunculuğu yaptı. Karaoğlan filmiyle sinemaya geçti (1965). Tosun Paşa filmiyle de yönetmenliğe başladı.

2 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Önemli filmleri:

Ölmeyen Aşk, Dağlar Kızı Reyhan (Metin Erksan), Senede Bir Gün (Ertem Eğilmez)- Yönetmen: Sultan (1978), Zübük (1980), Gol Kralı (1980), Şalvar Davası (1983).
VEFAT-HABER

Tarkan filmlerinin unutulmaz oyuncusu vefat etti
2 Temmuz 2021

Usta sinema oyuncusu ve yönetmen Kartal Tibet 83 yaşında hayatını kaybetti.

Usta sinema oyuncusu ve yönetmen Kartal Tibet 83 yaşında hayatını kaybettiUsta sinema oyuncusu ve yönetmen Kartal Tibet 83 yaşında hayatını kaybetti.


Ünlü isimler ardı ardına baş sağlığı mesajı yayınladılar...

Hülya Koçyiğit:
Türk sinemasının usta ismi Kartal Tibet'i, arkadaşımı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Onunla birçok filmde rol arkadaşı olmanın dışında ailecek birçok güzel anıyı da paylaştık. Türk sinemasından hem oyuncu hem yönetmen olarak senin gibi usta bir isim; hayatımızdan senin gibi bir arkadaş, kardeş, dost geçtiği için sonsuz şükürler olsun. Ruhun şad olsun benim canım arkadaşım. Hepimizin başı sağolsun. Tüm sevenlerine sabır dilerim.

Gül Sunal:
En son Kartal Tibet’le ikimiz kalmıştık bu fotodan… Güle güle Kartalcığım …Çok üzgünüm…

Kartal Tibetin ölümü sanat dünyasını yasa boğdu: En son ikimiz kalmıştık bu fotoğraftan...

Zafer Algöz:
Kartal Tibet’i kaybettik..Türk Sineması'na oyuncu ve yönetmen olarak yıllarca emek verdi.Aynı zamanda Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro oyunculuk bölümü mezunu olarak akademik kariyere sahipti..Büyük Beşiktaşlı..Adı gibi Baba Kartaldı.Ruhu şad olsun.Başımız sağ olsun.

Cüneyt Arkın:
Sinemamıza oyuncu ve yönetmen olarak unutulmaz karakter ve eserler kazandıran değerli usta sanatçı dostum Kartal Tibet’in hayatını kaybetmesini büyük bir üzüntü içinde öğrenmiş bulunmaktayım. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesi, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Emel Sayın:
Kartal Tibet… Mekanın cennet olsun, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)