Ramazan Kıvrak
tv program yapımcısı, yayıncı, yazar, organizatör1961 yılında Fethiye Karaçulha'da doğdu. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nü bitirdi. Fethiye’de krom maden işletmelerinde, Muğla Orman Ana Tamirhane Müdürlüğü, Milas Güney Ege Linyit İşletmesi'nde çalıştı. Son olarak Emlak Bankası Fethiye Şubesi'nden emekli oldu. Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığını ve Fethiye Yörük Türkmen ve Kültür Derneği Başkanlığını yapmaktadır.

Yirmi yıldır Yörükler üzerine araştırmalar yapıyor. Haftalık olarak hazırladığı Yörük Obalarımız programı bin saati aştı. Hazırladığı programlar, yerel televizyonlardan başlayarak ulusal ve yurt dışındaki televizyonlarda da yayınlandı. Halen yüz elliyi aşkın ülkeden izlenebilen ART Avrasya Televizyonu'nda programları yayımlanmaktadır. Ayrıca Japonya, Fransa, Güney Kore, Belçika televizyonlarında da, Yörük göçü, yaylalardaki yaşam, balıkçıların yaşamı ve lahos balığı, üç telli cura, dünya çocuklarının meslek hayalleri ve çocukların oyunları gibi belgesel türü programlarda senaryo yazarlığı, koordinatörlük yaptı.

Birinci sınıf yağlı güreş hakemliği yapmaktadır. Fethiye Güreş İhtisas Kulübü ve Karaçulha Spor Kulübü'nün kuruluşlarına öncülük etti, yöneticilik yaptı. 1994-1995 yıllarında Fethiye Kültür Merkezi'nde, 1988 yılında İstanbul'da doğa, tarih ve insanlarımız konulu fotoğraf sergileri açtı. 2002 yılında Mahmut Cuda anısına hazırlanan uluslararası karma sergiye katıldı. Emlak Bankası ve İFSAK işbirliği ile yapılan fotoğraf yarışmasında üçüncü oldu.

Fethiye’de on binlerce insanın katıldığı 1. ve 2. Fethiye Girdev Yaylası Yörük Türkmen Şölenleri’nin tertip komitesi başkanlığını yaptı. Halen şölen, festival gibi organizasyonlarda görevler üstlenmektedir.

Fethiye'de, on iki saz ve söz sanatçısının da içinde bulunduğu kırk yâreni olan, belirli günlerde eğlence, müzik ve oyun kültürünün yanında, atalardan gelen yâren geleneğini sürdüren Yörük Yârenleri'nin büyük yârenbaşılığını yapmaktadır.

Ayda bir yayımlanan kültür ve sanat dergisi Fethiye'yi çıkarmaktadır. Derginin kadrosunda elliyi aşkın yazar bilgilerini paylaşmaktadır.
“Fethiye de Yörükler ve Karaçulha” isimi ilk kitabı 2000 yılında yayınlandı. Yörük Obalarımız kitabından sonra da yeni kitaplar için çalışmalarını sürdürmekte kararlıdır.

Üniversitelerde ve çeşitli derneklerin düzenlediği toplantılarda konferanslar vermektedir. Sosyal ve kültürel faaliyetlerde etkin olarak görevler almakta ve Yörüklerle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.
Ramazan Kıvrak iletişim:
Cumhuriyet Mahallesi Fatih Caddesi
Karaçulha Fethiye MUĞLA
Telefon : +90 252 646 4128—0532 4227015
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)