Ayşe Baban
Ayşe Semiha Baban


Yaşar Kemal'in ikinci eşi


öğretim görevlisi


Tesev Üyesi1946 yılında doğdu. Kültür Eski Bakanlarından Cihat Baban’ın yeğeni. 1968-1970 yılları arasında Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde eğitim gördü. 1973 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Enstitüsü Pazarlama Bölümü'nü bitirdi. Daha sonra Harvard Üniversitesi'nde idari bilimler üzerine yüksek lisans yaptı. İngilizce, fransızca ve italyanca biliyor. Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nin çeşitli birimlerinde müdür, genel sekreter vekili olarak görev yaptı.

1983-1991 yılları arasında Yased (Yabancı Sermaye Derneği) genel sekreterliği'ni üstlendi. Sırasıyla Sandoz Ürünleri A.Ş’de dış ilişkiler ve insan kaynakları müdürü, novartis'te iletişim koordinatörü olarak görev yaptı. Son işi Opel dış ilişkiler direktörlüğü'nden ayrılarak emekli oldu.

Tarih Vakfı'nın kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesi. Tesev (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı), İpra (Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği) ve Salzburg Seminar in American Studies'in Avrupa danışma kurulu üyesi. Halkla İlişkiler Danışmanlar Derneği'nin kurucu üyesi. Bilgi Üniversitesi'nde halkla ilişkiler dersi veriyor.HAKKINDA YAZILANLAR

Yazar Yaşar Kemal, Ayşe Baban’la dünya evine girdi
Zaman 12 ağustos 2002

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Yaşar Kemal evlendi. 79 yaşındaki Kemal ve öğretim üyesi Ayşe Baban’ın nikahı İstanbul’da kıyıldı.
1 Ağustos’ta yapılan nikah töreni gazetecilere duyurulmadı. Sadece yakın arkadaşlarının katıldığı törende çiftin şahitliğini sanatçı Zülfü Livaneli ve Doktor Esen Alptekin yaptı. Nikahı Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk kıydı. Yaşar Kemal’in Harvard Üniversitesi’nde eğitim gören 54 yaşındaki eşi Ayşe Semiha Baban, Bilgi Üniversitesi’nde halkla ilişkiler dersi veriyor. Baban, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin çeşitli birimlerinde müdür, genel sekreter vekili olarak görev yaptı. 1983–1991 yılları arasında Yabancı Sermaye Derneği Genel Sekreterliği’ni üstlenen Baban, bir süre önce Opel Dış İlişkiler Direktörlüğü’nden ayrılarak emekli oldu. Yaşar Kemal’in eski eşi Tilda Kemal, uzun süreli bir rahatsızlığın ardından 17 Ocak 2001 günü İstanbul’da hayatını kaybetmişti.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)