Mehmet Ali Yörük
gazeteci, yazar


Yörük Ali Efe'nin OğluMehmet Ali Yörük, Yörük Ali Efe'nin oğludur. Aydın Yeni Pazar beldesinde belediye başkanlığı yaptı.

1970'li yıllarda yayınlanan Bizim Anadolu gazetesi yazarlarındandır. Ekonomik durumu iyi olmadığı için Bizim Anadolu gazetesinde yatar.

Mehmet Emin Alpkan'ın sahibi olduğu Bizim Anadolu'da Mehmet Ali Yörük ile birlikte İlhan Darendelioğlu, İsmail Hakkı Yılanlıoğlu, Necmeddin Erbakan, Sait Bilgiç, Cemal Anadol, Necmeddin Hacıemminoğlu, Raif Karadağ, Mustafa Müftüoğlu, Erdem Yücel, Yaşar Okuyan ve Necdet Sevinç gibi isimler yazılar yazdı. Gazete 31 Mayıs 1979 tarihinde yayın hayatına son verdi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Mehmet Ali Yörük ve Bizim Anadolu Gazetesi
Erdem Yücel
www.kenthaber.com 24 Aralık 2007

Yörük Ali Efe ile ilgili bir anımı da sırası gelmişken yazınıza katkı yapmak isterim. Yörük Ali Efe'nin oğullarından Mehmet Ali Yörük ile 1970'li yıllarında aynı gazetede çalıştmışım. O zamanki sağ tandaslı bu gazetenin ismi Bizim Anadolu idi.

M.Ali Yörük'ün engin bir tarih kültürü vardı. Yörük Ali Efe'nin oğlu olmakla övünmezdi. Biz Efe'inin oğlu olduğunu diğer arkadaşlardan, gazete sahibi M.Emin Alpkan, Necdet Sevinç ve Yaşar Okuyan'dan öğrenmiştik.

Yörük yoksul bir gazeteci idi. Gazetede yatar sabah erkenden masasının başına geçer yazısını yazar, bizlerle sohbet ederdi. Rahmetli'den gazetecilik ile ilgili çok şeyler öğrendiğimi bir kez daha yinelemek isterim. Sözcüğün tam anlamıyla bir Türk milliyetçisi idi. Atatürk'e candan bağlıydı.

Bir gün gazeteye gelen Alpaslan Türkeş'i karşılamamış, masasından kalkmadan hesap sormuş, "daha önce verdiğin sözler ne oldu demişti? Milliyetçilikten taviz mi veriyorsun?" diye adeta Başbakan yardımcısından hesap sormuştu. Odada bulunanlar sanki buz kesmişti... Türkeş, birden M.Ali Ağabey'in yanına giderek ona sarılmış, "hiç taviz verirmiyim" demişti. O anda M.Ali ağabeyin çatık kaşları düzelmiş ve birbinlerine sarılmışlardı. İki eski dost...

Sonradan Mehmet ağabey ile bağımız koptu ben başka bir gazeteye geçtim. M.Ali Yörük'ün sefalet içerisinde, onurundan hiç bir taviz vermeden öldüğünü duydum. Mehmet Ali Ağabey seni bir kez daha rahmetle anıyorum. Nur içerisinde yat...

Bu olayı neden Yılmaz Ergüvenc'in yazısına ekliyorum. Biliyormusunuz? Milli Mücadelenin kahramanlarından Yörük Ali Efe'nin çocuklarına sahip çıkamadık. Tıpkı diğer kahramanlar gibi... Rahmetli büyükannemin bir sözü vardı ve hiç aklımdan çıkmaz. Yıl uğursuzun derdi!..
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)