Ertuğrul Günay
Kültür ve Turizm Eski Bakanı1948 yılında Ordu’da doğdu. 1969’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1977 genel seçimlerinde “en genç milletvekili” sıfatıyla TBMM’ye seçildi.

2007 seçimleri öncesinde demokrasi dışı eğilimlere karşı çıkarak AK Parti’ye katıldı. 2007 genel seçimlerinde İstanbul’dan, 2011 genel seçimlerinde ise İzmir’den milletvekili olarak meclise girdi. 2007 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmaktadır.

“Bosna İçin İnsanlık Girişimi”, “Doğu Konferansı” ve “Yeni Siyaset Girişimi” gibi sivil girişimlere öncülük etti. “Bosna Yazıları” ve “Karşı Siyaset” adlı iki kitabı ile çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunuyor.
2009 yılında barışa ve özgür düşüncenin gelişimine yaptığı katkılardan dolayı Adıyaman Üniversitesi tarafından, 2011 yılında ise kültürel mirasın korunması ve arkeoloji alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle Mustafa Kemal, Akdeniz ve Pamukkale Üniversiteleri tarafından “Onursal Bilim Doktoru” unvanı verildi.

Türkiye ile Macaristan arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine katkılarından ötürü Macaristan Cumhuriyeti tarafından “Yıldızlı Liyakat Nişanı”; Avusturya Cumhuriyeti tarafından da, Türkiye’de verilen en büyük nişan olan, "Büyük Altın Şerit Şeref Madalyası"na layık görüldü.
Evli ve iki çocuk babasıdır. 24 Ocak 2013 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ayrıldı.
ENGLISH BIOGRAPHY


H.E. Ertuğrul GÜNAY

Minister of Culture and Tourism
Republic of Turkey


Ertuğrul Günay was born in Ordu in 1948. He graduated from İstanbul University Faculty of Law in 1969.

He was elected as the youngest deputy of Turkish Grand National Assembly following the election in 1977.

He joined AK Party (Justice and Development Party) upon objection anti-democratic tendencies emerged prior to the elections in 2007.

He was elected as Istanbul Deputy at the general elections on 22 July 2007 and as Izmir Deputy at the elections in 2011. He has been serving as the Minister of Culture and Tourism since 2007.

Günay has pioneered certain civil initiatives namely “Humanity Initiative for Bosnia”, “Eastern Conference” and “New Politics Initiative”. He is the author of the books “Bosnian Writings” and “Counter Politics” and also has numerous published articles in newspapers and magazines.

Ertuğrul Günay was awarded “Honorary Doctorate of Political Science” by Adıyaman University in 2009 for his contributions to the peace and improvement of free thought and by Pamukkale, Mustafa Kemal and Akdeniz Universities for his efforts in order to protect cultural heritage and his contribution to archeology.

He was presented with an Order of Merit upon the discretion of the Hungarian Republic due to his contributions in the development of the bilateral cultural relations between Turkey and Hungary.

He was honored with the Great Golden Ribbon Medal of Honor -the highest to be bestowed upon in Turkey by the Republic of Austria.

Günay is married with two children.
HABER

AK Partili Günay'dan 9 maddelik Gezi çıkışı
Milliyet 10 Haziran 2013

Kültür ve Turizm eski Bakanı, İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, gezi parkı protestoları, bu protestolar çevresinde gelişen olaylar ilgili bu güne kadar hep öz eleştiri yapmıştı şimdi ise "İyiniyetli arkadaşlara" hitabıyla başladığı 9 maddelik mesajı ise şöyle...

Günay, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara Esenboğa Havalimanı'nda konuşurken, "Dolmabahçe Camii'ne maalesef bira şişeleriyle girmek suretiyle, ayakkabıyla onu da yaptılar" demesi üzerine twitter hesabından, "Süleyman Gündüz Dolmabahçe Camii yalanlarına cevap vermiş" başlığıyla köşe yazısı paylaşmıştı.

Günay'ın bugün "İyiniyetli arkadaşlara" hitabıyla başladığı 9 maddeli mesajı ise şöyle :

1/ Biz AkParti'ye darbe tehditlerine karşı durarak zor günlerde katıldık; her koşulda halkı ve Hakk'ı savunduk.

2/ 12 Eylül'de olduğu gibi 28 Şubat'ta, 27 Nisan'da dik durduğumuzu, başörtüsü, eğitim engellemesi vb yasaklara karşı
çıktığımızı herkes bilir

3/ Şimdi söylediğimiz de, bir hakkın korunması, şehrin ortasında bir yeşil alanın yapılaşmaması, rant lobisinin yalanlarına inanılmamasıdır.

4/ Beyoğlu'nda son yeşil alanın korunmasının hangi ideolojik artniyeti olabilir? Tam tersine yapılaşma ısrarı rantcı zihniyetin dayatmasıdır

5/ Sn Başbakan'ın şikayet ettiği milleti yoksullaştıran faiz lobisi gibi, rant lobisi de Istanbul'un tarihine ve AK Parti'ye zarar vermektedir

6/ AK Partinin ve halkın Sn Başbakan'ın geçmiş hizmetlerine sahip çıktığı görülmüştür. Şimdi oyunları bozma, gerginliği giderme zamanıdır.


7/ Milletin gücünü arkasına almış bir liderin "ağaca da kıymam,gençlere de; Krikor Ustanın kışlası varsın olmasın" demesi ne kadar güzeldir!

8/ Zor günlerde gerçek dostluğu sınanmış insanlar doğruyu söylerler; dalkavuklar, fırsatçılar, fesatçılar da güçlü olanın duymak istediğini..

9/ Şimdi, Edebali'nin öğüdünü dinleyelim: "Öfke bize,sakinlik sana Suçlamak bize,gönül almak sana" ve "insanı yaşat ki,devlet yaşasın!"

HABER

AK Parti 3 milletvekiline kapıyı gösterdi
26 Aralık 2013

AK Parti İzmir Milletvekilleri Ertuğrul Günay, Erdal Kalkan ile Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, partiden ihraç edilmeleri talebiyle Müşterek Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

AK Parti'den yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Partimiz İzmir Milletvekilleri Sayın Ertuğrul Günay, Sayın Erdal Kalkan ile Ankara Milletvekili Sayın Haluk Özdalga'nın, son zamanlarda, parti disiplinine ve politikalarına, temel ilkelerimize ve hükümet icraatlarına aykırı, partimizi ve hükümetimizi tahkir ve tezyif edici sözlü ve yazılı beyanlarından dolayı, tedbirli olarak kesin ihraç edilmeleri talebiyle Müşterek Disiplin Kurulu'na sevk edilmelerine MYK'mız tarafından karar verilmiştir."
HABER

Ertuğrul Günay AK Parti'den istifa etti
27 Aralık 2013

AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, partisinden istifa ettiğini açıkladı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)