Ali Paşa 
HAKKINDA YAZILANLAR

Sinoplular'la Vanlılar'ın paşa kavgası
Hürriyet 24 Eylül 2007


Kenan TÜRKSEVEN/ SİNOP,(DHA)

SİNOP’un Seyyid Bilal Camii avlusunda bulunan ve Ermeni komitaları tarafından 1907 yılında şehit edilen Van Valisi Ali Paşa’nın mezarı Vanlılarla Sinoplular arasında tartışma konusu oldu.

Sinop Kültür ve Turizm İl Müdürü Hikmet Tosun, Van’daki bazı sivil toplum kuruluşlarının, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den Ali Paşa’nın mezarının Van'a taşınmasını istediklerini belirterek, Sinopluların bunu buruk karşılayacaklarını söyledi. Hikmet Tosun, “Mezar taşınabilir. Bunda bir sakınca yoktur. Vanlıları çok iyi anlıyoruz. Ancak Sinop halkı bu olayı buruk karşılar. Bütün turlar burayı ziyaret ediyor. Doğuda katledilen çok sayıda Türk büyüğüne rastlarsınız. Ama Karadeniz Bölgesi’nde Ermenilerin katlettiği mezar sayısı çok azdır. Dolayısıyla bu mezarın burada bulunması hem büyük bir anlam ifade etmektedir, hem de misafirperver Sinop halkının bağrında 100 yıldan beri kalmış olması da, burasıyla bütünleştiğini göstermektedir” dedi.

1907 tarihinde Ermeni komitacılar tarafında Batum’da şehit edilen, ardından gemiyle İstanbul’a götürülürken fırtına nedeniyle Sinop’ta defnedilmek zorunda kalınan Van Valisi Ali Paşa’nın kabrinin Vanlılar tarafından naklinin istenmesine Sinoplular karşı çıktı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçen 11 eylül tarihinde Van’ı ziyaretinde bazı sivil toplum kuruluşları, Sinop’ta bulunan Van Valisi Ali Paşa’nın kabrinin Van’a taşınması isteklerini kendisine iletmesiyle gündeme gelen kabrin taşınması konusu, Sinop’ta olumsuz karşılandı.

Sinop’taki bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar bugün, 100 yıl önce Ermeni isyanını bastırmasının ardından Ermeni komitacılarından Alev Başyan tarafından Batum iskelesinde şehit edilen Van Valisi Ali Paşa’nın Seyyid Bilal Camii avlusunda bulunan kabrinde buluştu. Sinop Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, kendilerine henüz bu konuda resmi bir yazı gelmediğini belirterek, “Vanlıların, Güneydoğu gezisi sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den böyle bir isteğinin olduğunu duyduk. Van’daki bazı sivil toplum kuruluşları Cumhurbaşkanı’na bu konuyu söylemişler. Şu ana kadar bize böyle bir talep gelmedi. Ancak geldiği takdirde Sinop halkı büyük bir üzüntü yaşayacaktır” diye konuştu.

TURLAR ZİYARET EDİYOR
100 yıllık mezarın Sinop’ta kalmasının daha uygun olduğunu söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Tosun, Ali Paşa’nın naaşının Seyyid Bilal Camii avlusuna gömülmesinin bir anlam ifade ettiğini söyledi. Sinop’un çok önemli bir turizm potansiyel alanı olduğunu dile getiren Tosun şunları söyledi:

“Bütün turlar burayı ziyaret ediyor. Doğuda katledilen çok sayıda Türk büyüğüne rastlarsınız. Ama Karadeniz Bölgesi’nde Ermenilerin katlettiği mezar sayısı çok azdır. Dolayısıyla bu mezarın burada bulunması hem büyük bir anlam ifade etmektedir, hem de misafirperver Sinop halkının bağrında 100 yıldan beri kalmış olması da burasıyla bütünleştiğini göstermektedir. Mezarın bulunduğu yer SİT alanıdır. Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu’na tabidir. Bu kanuna göre mezar taşınabilir. Bunda bir sakınca yoktur. Vanlıları çok iyi anlıyoruz. Ancak Sinop halkı bu olayı buruk karşılar.”

Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Faruk Baş da, Vanlıların valilerine sahip çıkmak istemelerini saygıyla karşıladıklarını söyleyerek, “Aradan geçen 100 yıllık bir zamanda sevgisi hiç sönmeyen Vanlıların bu şehit mezarını, anıt mezara dönüştürmelerine hakları olduğunu düşünüyorum” dedi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)