Mehmet Şimşek
Maliye Eski Bakanı1967 yılında Batman'ın Gercüş ilçesinin Arıca köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Batman'da, liseyi ise Gercüş'te tamamladı.

1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Lisan öğrenmek ve master yapmak üzere, bir kamu iktisadi kuruluşunun bursuyla 1990'da İngiltere’ye gitti.

1993 yılında University of Exeter'de finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye'ye döndü.

Ankara ABD Büyükelçiliği'nde yaklaşık dört yıl kıdemli ekonomist olarak Türkiye ekonomisi üzerine analizler yaptı. 1997'de New York'a yerleşti ve UBS'in hisse senedi analiz kısmında araştırmacı olarak çalıştı. 1998 yılında İstanbul'a dönerek Deutsche - Bender Menkul Değerler’de iki yıl çalıştı.

Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olan Merrill Lynch'ten gelen teklifi kabul ederek İngiltere'ye gitti. 2000 yılı yazında başlayan Merrill Lynch döneminin ilk günlerinde sorumluluk alanında Türkiye, Yunanistan, Mısır ve İsrail’i içeren Akdeniz bölgesi bulunuyordu. 2001'in ortasından itibaren de sorumluluk alanına Rusya, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti eklendi.

2005 yılı sonunda Merrill Lynch'in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığı'na getirildi.

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep milletvekili seçildi.

Maliye Bakanlığı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yaptı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)