Kenan Gürsoy
akademisyen


eski büyükelçi1950 yılında Ankara’da doğdu. Orta öğrenimini Saint Benoit Fransız Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra Fransız Hükümeti’nin vermiş olduğu bir bursla yüksek öğrenimini felsefe alanında Fransa’da Rennes ve Paris-Sorbonne Üniversitelerinde gerçekleştirdi. Yurda dönüşünden hemen sonra Atatürk Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde asistan oldu. 1979’da Felsefe Doktoru, 1983’te Doçent, 1989’da Profesör unvanlarını aldı. 1984-1997 yılları arasında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünde, 1997’den 2009’a kadar Galatasaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde Öğretim üyesi ve 2000-2009 yılları arasında bu üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. 2005-2009 yılları arasında TRT 2 kanalında yayınlanan Düşünce İklimi programının danışmanlığını yürüttü ve programın sunumunu gerçekleştirdi. 2009-2014 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin Vatikan nezdindeki Büyükelçisi olan Prof. Dr. Kenan Gürsoy, 2014’te yurda dönükten sonra Dışişleri Bakanlığı kadrosunda bir süre daha görev yaptı ve 2015 yılında Emekli Büyükelçi olarak Devlet hizmetinden ayrıldı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Batı (Garbiyat) Araştırmaları Merkezi Müdürü olarak görev yapan Gürsoy, Ocak 2020’den itibaren bu görevlerini sürdürmektedir. Prof. Dr. Kenan Gürsoy, 2013 yılından bu yana Cenan Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. 2015 Eylül ayından beri Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Yüksek Lisans dersleri vermeye devam etmektedir.

Çalışmaları daha ziyade Etik (Ahlâk Felsefesi), Karşılaştırmalı Dînî Etik, Tasavvuf ve Ekziztans
Felsefesi alanlarındadır. Yayımlanmış pek çok makale, kitap bölümü ve bildirisi bulunmaktadır.

ESERLERİ:

Traduction et Commentaire de Maquamat al Awliya de Akşemseddin, Ayyıldız Matbaası,Ankara, 1983

Jean-Paul Sartre Ateizminin Doğurduğu Problemler, 4.Baskı Aktif Düşünce Yayınları, Ankara,2014

Maurice Merleau-Ponty’de Algı Problemine Giriş, 3. Baskı Aktif Düşünce Yayınları, Ankara, 2016

Varoluş ve Felsefe, Ekzistans ve Felsefe Üzerine Görüşler adlı eserin genişletilmiş 3.Baskısı Aktif
Düşünce Yayınları, Ankara, 2019

Bir Felsefe Geleneğimiz Var mı?, 3.Baskı Aktif Düşünce Yayınları, Ankara, 2019

Bir Evrensel Projemiz Var mı?, 3. Baskı Aktif Düşünce Yayınları, Ankara, 2019

Etik ve Tasavvuf (Felsefi Diyaloglar) , 2. Baskı Aktif Düşünce Yayınları, Ankara, 2015

Birleyerek Oluşmak (Felsefe ve Tasavvuf Üzerine Konuşmalar), 2. Baskı Aktif Düşünce Yayınları,
Ankara, 2016

Crescere Aspirando All’Unità (Dialoghi sul sufismo e sulla filosofia), (Birleyerek Oluşmak adlı
kitabın tercümesi), Armando Editore-Roma / Italy 2016
Gönül Gözü (Tuğrul İnançer ile beraber), Sufi Kitap/TİMAŞ, İstanbul, 2006


AİLE

Babası, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Kemal Tahir Gürsoy; annesi, son dönem Osmanlı maarifçi ve mutasavvıflarından Kenan (Rifâî) Büyükaksoy'un kızı Hikmet Kainat Büyükaksoy'dur.
HABER

Kenan Gürsoy Vatikan elçisi
25 Temmuz 2009

Vatikan elçiliğine, Galatasaray Üniversitesi'nde Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Kenan Gürsoy atandı. Felsefe alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken Gürsoy, Vatikan için uygun bir isim olarak gösteriliyor. Saint Benoit Fransız Lisesi mezunu olan ve Fransız Rennes ve Sorbonne üniversitelerini bitiren Gürsoy'un felsefe üzerine yazılmış çok sayıda kitabı bulunuyor. Gürsoy, aralarında Vatikan'ın da bulunduğu birçok ülkede seminer ve toplantıya katılmıştı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)