Recep Ergül
Türk Halk Müziği Sanatçısı


Halk Edebiyatı Araştırmacısı


Radyo ve TV ProgramcısıTRT Müzik’te 'Takvimler' adlı programın hazırlayıcısı ve sunucusu da olan Ergül, Müzikle tarihi buluşturan bir sanatçı. Yemen, Sarıkamış, Çanakkale başta olmak üzere, tarihimizi ilgilendiren ne varsa mutlaka konuyla ilgili derlemeleri mevcuttur. Bir tarihçi kadar bilgi ve birikime sahip Ergül’ün, kendine özgü bir türkü yorumu ve özel bir dinleyici potansiyeli var. Öyle ki, medyada fazla yer almamasına rağmen tüm konserlerinde salonları tıklım tıklım dolduran bir sanatçı.

Araştırmacı kimliğini müziğine yansıtan Sanatçı, 2006 yılında bir ilke imza attı. Sarıkamış Harekatında donarak yaşamlarını kaybeden askerlerimizin ardından yaklaşık 10 yıllık bir sürede derlediği türküleri bir albümde topladı. Albüm 'Bir Beyaz Ölüm' adı ile 2 cd olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. Zara, İzzet Altınmeşe, Erkan Oğur ve bir çok sanatçı bu albümde sesleri ile kendisine destek sundu. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla KOǒun da katıldığı albüm galası Sarıkamış’ta yapıldı.

* Derlemelerine devam eden Sanatçı,2009 da bu kez konuyu daha da geniş bir şekilde ele alarak 'Sarıkamış'a Varamadan' isimli ikinci bir albüm yayınladı. 'Sarıkamış Destanı' adı altında albüm ve konser çalışmaları devam etmektedir.

Eserleri THY da Seçme eserler listesinde yayınlanan Sanatçı, MESAM ve MÜYORBİR üyesidir.

Yayınlanmış Albümleri:

Bir Türküdür Yaşamak 2001
Bir Beyaz Ölüm 2006
İçimde Sakladığım 2008
Sarıkamış’a Varamadan 2009
Bir Avuç Şiir, Bir Yudum Türkü 2011
Kayseri Türküleri 2012
Almanya Türküleri 2012
HAKKINDA YAZILANLAR

Ağıt türkülerini Recep Ergül'den dinledim
Yılmaz Karakoyunlu
16 Aralık 2009

CRR Konser Salonunda gerçekleşen konserde, Sarıkamış Harekatının ağıt türkülerini Recep ERGÜL’den dinledim. Bilgi ile donanmış bu sanatçının üstün bir musıki icrası ve tesirli bir ses güzelliği ile söylediği türkülerle, gözlerin nasıl yaşardığını gördüm.
iletişim:

www.recepergul.com

[email protected]
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)