Ekin Deligöz
Alman Parlamentosu’da Türk Milletvekili1971 yılında Tokat’ta doğdu. 1979'dan sonra Almanya'da yaşamaya başladı. Konstanz Üniversitesi'nde İdari Bilimler Bölümü'nü bitirdi. Özellikle göçmenler ve Türk toplumu konusundaki ayrıntılı çalışmalarıyla dikkat çekti. 1989'da Yeşiller Partisi'ne üye oldu. 1998 yılında Almanya'da Federal Meclis'e girdi. 2002'de Alman Parlamentosu’na Yeşiller'den milletvekili olarak girdi. Kadın ve gençlik sorunlarıyla ilgili gerek ulusal, gerekse uluslararası birçok komisyonda görev aldı. Almanca ve Türkçe dışında İngilizce ve Fransızca biliyor.
HABER

O nasıl söz Deligöz ?
TÜRK MİLLETVEKİLİ HADDİNİ AŞTI

Almanya'daki Müslüman kadınlara ”başörtülerinizi çıkarın” çağrısında bulunan Federal Milletvekili Ekin Deligöz'e tepkiler çığ gibi;

Almanya'daki Müslüman kadınlara "başörtülerinizi çıkarın" çağrısında bulunan ve başörtüsünü uyuma engel gösteren Federal Milletvekili ve Meclis Aile-Çocuk Komisyonu Sözcüsü Ekin Deligöz'e sivil toplum örgütlerinin ardından halk da tepki gösteriyor.

İHA muhabirinin konuyla ilgili görüşlerini aldığı Türk bayanlar, Deligöz'ün çağrısını anlamsız ve yersiz bularak kınadı.

Stuttgart'ta ikamet eden Türk vatandaşlardan kasiyer Ay şe Dalkıran, "Biz Almanya'da yaşayan göçmen kökenliler olarak buranın hür ve demokrat bir ülke olduğuna inandık ve inanıyoruz. Biz burada Alman toplumuyla uyum içersinde yaşıyoruz. Ama benim dinimin öngördüğü başörtüsüne kimse karışamaz ve karışmaya da hakkı yoktur. Uyum, dini istismar ederek sağlanamaz. Hem bu, insan haklarını zedeleyici olur" dedi.

Ev hanımı Ayşe Karahan adlı vatandaş ise, "Ben başı açık biri olarak Milletvekili Ekin Deligöz'ün 'başörtüsünü çıkarın' çağrısını şiddetle kınıyorum. Bu açıklama bence olumsuzdur. Kendilerini parlamentoya bizlerin sorunlarını çözmeleri için yolladık. Bu gibi konularla ilgilenmesi için değil" ifadelerini kullandı.

Bir başka ev hanımı Bayan Tayyar da, "Sayın Deligöz'ün bu talihsiz açıklamasını duyunca üzüldüm. Bu açıklamayı kınıyorum. Türk asıllı birinin bunları söylemesi gerçekten çok üzücü. Biz Müslümanlar'a Almanlar çoğu yerde göz yumuyorlar, hoşgörü gösteriyorlar ve hatta çalışmamız için de müsaade ediyorlar. Hatta okullarda bile bu aynı durum söz konusu. Burası demokrasi ülkesi, ben bu demeci kendisine yakıştıramadım" diye konuştu.

Emlak danı şmanları Ömür Gökçe ve Mine Balkan ise konuyla ilgili şunları söyledi:
"Sayın Deligöz'ün açıklamasını kınıyoruz, çünkü baş örtüsünü çıkartmakla uyumun alakası yoktur. Bizim dinimiz İslam ve İslam Dini'nde bir zorlama yoktur. İsteyen başını açar, isteyen kapatır. Böyle bir mecburiyet yoktur, biz de İslam Dini'ne mensup bir kişi olarak kapatanlara saygı duyarız. Bu açıklamanın uyumla uzaktan yakından hiç alakası bulunmuyor. Böyle bir açıklamanın bir milletvekilinden gelmesini kınıyoruz, çünkü Almanya demokratik bir ülke."

Ev hanımı Gülseren Eren, "İnsan kendi isteği ile ister kapanır, ister başını açar. Ancak o bir milletvekili, bizim gerçek problemlerimizle ve durumlarımızla ilgilenmelidir. Milletvekilleri, biz nasıl geçiniyoruz ve dertlerimiz ne, onlarla ilgilensinler, başörtüsüne takmasınlar. Başörtüsüne bir problemmiş gibi yaklaşmasınlar. Kimsenin kimseye karışmaya hakkı yoktur" dedi.

Bir başka kasiyer Zeynet Güler de, "Bu açıklama, tamamen üzücü bir olaydır. Başörtüsü için yapılan bu açıklamalar bence yanlış ve hatalı açıklamalardır. Almanya'da yaşayan biri olarak insanların inançları doğrultusunda isteyen istediğini yapabilme özgürlükleri vardır görüşündeyim. Bu açıklamanın altında her şey olabilir. Sayın Milletvekili Deligöz, şahsi fikirlerindense toplumun fikirlerine kulak asmalıdır. Ben böyle bir açıklamayı açıkçası çok kınıyorum" diye konuştu.

İHA
19/10/2006
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)