Mustafa Olpak
mermer ustası, yazar1 Ocak 1955 tarihinde Ayvalık'ta doğdu. İlkokul mezunu.

Ataları Kenya'dan geldi. Aile 1890 yıllarında Girit'e köle olarak getirildi. Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesinden sonra Ayvalık'a yerleştiler.

Mustafa Olpak, mermer ustası olarak geçimini sağladı.

Askerlikten sonra Sevgi Hanım'la evlendi. Çiftin Özgür ve Zeynep adlarında iki çocukları oldu.

2006 yılında Afrikalılar (Afro Türkler) Kültür ve Dayanışma Derneği'ni kurdu.

2016 yılında vefat etti.

ESERLERİ:

1.Köle Yolu

2.Köle Kıyısı/Kenya-Girit-İstanbul Kıyısından İstanbul Biyografileri

Köle Kıyısı kitabında anlatılanlar, TRT’de, “Arap Kızı Camdan Bakıyor” adıyla belgesel olarak ekranlara getirildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Köle’nin yazarından Afrikalılar Derneği
Yeliz Öz
Hürriyet 17 Ekim 2006

Atalarının Kenya’dan Türk topraklarına gelişini "Köle" adlı kitapta anlatan mermer ustası Mustafa Olpak, Türkiye’deki siyahileri bir çatı altında toplamak amacıyla "Afrikalılar Dayanışma Kültür ve Yardımlaşma Derneği"ni kurdu.

İLKOKUL mezunu Mustafa Olpak, Balıkesir Ayvalık’ta kurduğu Afrikalılar Dayanışma Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin kuruluşu için 4 yıl uğraştığını belirtti. 55 yaşındaki Olpak’ın valiliğe yaptığı "Siyah Türkler", "Afrika Kökenliler", "Afrikalı Türkler" ve "Anadolu Siyahileri" isimleri, "ayrımcılık" gerekçesiyle kabul edilmedi. "Afrikalılar" başlığıyla kuruluşuna izin verilen derneğin Cunda’daki merkezi, 18 Kasım’da açılacak. Yüzyıllardır Türk kültürünün bir parçası olduklarını ve ayrımcı davranmadıklarını belirten Mustafa Olpak, "Türkiye’de 3 milyona yakın siyahi Türk var. Bu dernekle, unutulduğu sanılan, bilinmeyen, geçmiş yaşam öyküleri, gelenek ve göreneklerimiz ortaya çıkacak" dedi.

Mustafa Olpak’ın annesini anlattığı "Arap Kadın Kemale" ve ailesini anlattığı "Köle/Kenya-Girit-İstanbul Kıyısından İstanbul Biyografileri" adlı yayımlanmış iki kitabı var. Köle’de anlatılanlar, TRT-2’de, "Arap Kızı Camdan Bakıyor" adıyla belgesel olarak ekranlara gelecek. Tarihçi olmadığını ısrarla vurgulayan Olpak, "Osmanlı’da köle ticareti ilk kez anlatılacak" dedi.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)