Güner İsmail
Bir Portre: Güner İsmail
03.07.2006

Makedonya'da seçimlere bir gün kala siyaset sahnesi hayli hareketlendi... Çıkacak sonucun Türkler için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Aşağıdaki yazım, 02.07.2006 tarihli Tercüman Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazımdan alıntıdır.Lütfü TÜRKKAN'ın Yazısı

Bir Portre..
Güner İsmail

Benim de memleketim olan Makedonya’da 5 Temmuz’da seçimler var. Bu seçimlerde Türkleri temsil eden üç parti seçimlere katılıyor. THP, TMBH, TDP.

THP’nin Genel Başkanı Adnan Kahil halen milletvekili, TDP’nin Genel Başkanı Kenan Hasip te oyle. TMBH Genel Başkani Erdoğan Saraç ise TDP’nin eski Genel Başkanı.

Gönül isterdi ki zaten nüfusları çok az olan Türkler, tek bir çatı altında seçimlere girsinler. Oylar bolünmesin. Maalesef bu konuda başarılı olmak mümkün olmadı.

Yazıma konu olan Güner İsmail ise Makedonya’da Üskup’te yetişmiş önemli bir Türk Aydını. Şu anda aktif siyaset yapmıyor olsa da 1991 yılından itibaren Makedonya’da demokratik surecin olusturulmasi asamasinda bir siyasetçi olarak ciddi katkılar vermiş bir isim.

1992-1994 yılları arasında Makedonya Cumhuriyeti’nde Kültür Bakanlığı görevinde bulunan Güner İsmail, 1994-1996 yılları arasında da Makedonya Parlamentosu’nda bağımsız milletvekilliği ve Hükümet Sözcülüğü yaptı.

1997 yılından itibaren yayın hayatında olan stratejik araştirma dergisi olan Forum’un Direktörlük görevi ile birlikte Dnevnik Gazetesi’nde köşe yazarı olan Güner İsmail halen UNESCO üyesi ve Makedonya Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Konseyi Üyeliği görevini devam ettirmektedir.

2002 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Boris Trajkovski tarafından bu göreve getirilen İsmail, Trajkovski’nin ölümünden sonra yeni Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski tarafından da görevi uzatılmıştır.

Bu kurum, bizim ülkemizdeki Milli Güvenlik Konseyi’nin işlevini gören bir kurum olup, NATO üyeliği konusunda hazırlıkları devam eden Makedonya için, hayati önem taşıyan bir kurumdur. Slav Lisanlarının tamamı ile birlikte İngilizce ve Almanca bilen Güner İsmail Felsefe Profesörüdür.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)