Kaya Baban
işadamı


Kaya Alp Baban1957 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini St. Benoit Lisesi'nde bitirdi. İşletme ve ekonomi üzerine lisans ve yüksek lisans eğitimini Fransa'da tamamladı. Aile işi olan petrol ve akaryakıt sektörüne babasının 54 yaşında ani vefatı üzerine çok genç yaşta girdi. Baban ve Faban Petrol şirketlerinden sonra Turcas'ın Başkan Vekilliği'ni sürdürüyordu. Petrol Sanayicileri Derneği ve Türkiye Akaryakıt Bayileri ve Gaz İşveren Sendikası'nın (TABGİS) Başkanı idi. Yasemin Baban'la evliydi. Zincirlikuyu Kabristanı'nda toprağa verildi.
VEFAT-HABER

Kaya Baban yaşamını yitirdi
Hürriyet 23 Ekim 2005

Petrol Sanayicileri Derneği Başkanı ve Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkan vekili Kaya Baban'ın kalp krizi geçirerek 45 yaşında hayata veda etmesi herkesi şok etti. Eski gazeteci ve bakanlardan Cihat Baban'ın torunu olan Kaya Baban'ın cenazesi dün Teşvikiye Camii'nde kılınan öğle namazından ardından Zincirlikuyu Kabristanı'nda toprağa verildi.

Baban'ın kuzeni Semiha Baban ve bir süre önce evlendiği eşi yazar Yaşar Kemal, Baban'ın kızkardeşi Hanzat Baban ve eşi müzik yapımcısı İzzet Öz, Turcas'ın başkanı Erdal Aksoy, Turcas Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Tecmen taziyeleri kabul etti.

Baban'ın cenazesine katılanlardan bazıları şunlar: LDP Genel Başkanı Besim Tibuk, Mustafa Koç, Uğur Bayar, Faruk Eczacıbaşı, Cem Boyner, Ömer Dinçkök, Tuğrul Erkin, Ömer Dormen, İzzet Garih, Vedat Alaton, Leyla Alaton, Sedat Aloğlu.
HABER

Kaya Baban şok etti, gitti
Nurten ERK - Mustafa KÜÇÜK
Hürriyet 23.10.2002

45 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden PETDER Başkanı ve Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kaya Baban, dün toprağa verildi. Düzenli spor yapan, sağlık kontrollerini aksamayan ve sigara kullanmayan Baban'ın ani ölümü petrol sektörünü ve işdünyasını şok etti.

PETROL Sanayicileri Derneği (PETDER) Başkanı ve Turcas Petrol Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kaya Alp Baban'ın geçtiğimiz pazar günü atının üzerinde kalp krizi geçirerek 45 yaşında hayata veda etmesi herkesi şok etti. Düzenli olarak spor yapan, sağlık kontrollerini aksamayan ve sigara kullanmayan Kaya Baban'ın ani ölümü petrol sektörünü ve işdünyasını yasa boğdu. Baban'ın cenazesi dün Teşvikiye Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Zincirlikuyu Kabristanı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine katılan işadamları aralarındaki sohbetlerde Baban'ın genç yaşta ölümü karşısındaki şaşkınlıklarını dile getirdi.

Kaya Baban'ın dört yıl önce evlendiği Yasemin Baban, eşinin tabutuna sarılarak onu son yolculuğuna uğurlarken, yakınlarının desteği ile ayakta durmaya çalıştı. Kaya Baban'ın, tıpkı babası gibi genç yaşta kalp krizi geçirerek hayata veda etmesi ise kötü bir kader olarak yorumlandı. Eski gazeteci ve bakanlardan Cihat Baban'ın torunu olan Kaya Baban'ın babası da 54 yaşında kalp krizi sonucu vefat etmişti.

Baban'ın kuzeni Semiha Baban ve bir süre önce evlendiği eşi yazar Yaşar Kemal, Baban'ın kızkardeşi Hanzat Hanım ve eşi müzik yapımcısı İzzet Öz, Turcas'ın Başkanı Erdal Aksoy, Turcas Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Tecmen ile birlikte taziyeleri kabul etti.

İŞ DÜNYASI YASTA

Türkpetrol markasıyla ilk 500 büyük firma arasında yer alan Turcas'ın Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kaya Baban'ın cenazesine yakınları ve St.Benoit Lisesi'nden okul arkadaşları, iş ve sanat dünyasının tanınmış simalarıyla kalabalık bir petrol bayii topluluğu katıldı.

Baban'ın cenazesine katılanlardan bazıları şunlar:

LDP Genel Başkanı Besim Tibuk, Mustafa Koç, Uğur Bayar, Faruk Eczacıbaşı, Cem Boyner, Mehmet Yıldırım, Hamit Belli, Nedim Esgin, Ömer Dinçkök, Tuğrul Erkin, Ömer Dormen, İzzet Garih, Vedat Alaton, Leyla Alaton, Mehmet Günyeli, Sedat Aloğlu.

PETROLCÜLERİN SESİYDİ

Uzun süre başkanlığını yaptığı Maslak Atlıspor Tesisleri'nde atının üzerinde hayata gözlerini yuman Kaya Baban'ın cenazesi, petrol sektörünü de biraraya getirdi. TABGİS Başkanı Atıf Ketenci, POAŞ Genel Müdürü Ertuğrul Tuncer, Opet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, BP Türkiye Genel Müdürü Tahir Uysal, Shell Genel Müdürü Melih Türker ve Turcas bayileri Turcas Petrol Başkan Vekili Kaya Baban'ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Genç yaşta Türkiye Akaryakıt Bayileri ve Gaz İşveren Sendikası'nın (TABGİS) Başkanı olan Kaya Baban, 2002 yılında da PETDER'in başkanlığını üstlenmişti. Baban, kaçak mazot, hileli akaryakıt, ve Petrol Kanunu'nun bir an önce çıkarılması için çaba gösteriyordu.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)