Sadettin Ergeç
ITC Eski Başkanı1948 yılında Kerkük'te doğdu. İlk, orta ve liseyi Kerkük'te, yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi’nde tamamladı. 1978 yılında Bağdat Üniversitesi'nde ögretim üyesi olarak görev yapmaya başladı. 1979 yılında Türkmen önde gelenlerine Irak yönetimi tarafından yapılan baskılar nedeniyle özellikle de Türkmen lideri olan Nejdet Koçak’ın idam edilmesinden sonra, Bağdat Üniversitesi'nden Süleymaniye Üniversitesi'ne geçiş yaptı. 1982 yılında, Süleymaniye'deki üniversitenin Irak hükümeti tarafından kapatılmasından sonra Erbil'de bulunan üniversiteye geçiş yaptı. 1986 yılında Musul Üniversitesi'nde göreve başladı. 1994 yılında Tikrit Üniversitesi'ne atandı. 2003 yılı Mart ayına kadar öğretim görevlisi olarak görevine devam etti. Akademik hayatı süresince onlarca uluslararası araştırmalara, bilimsel kitap ve patentlere imza attı. Irak’ta Saddam'ın devrilmesinden sonra, Kerkük'te bulunan Irak Türkmen Cephesi'nin il başkanı, sonrasında ise Türkmen Meclis Başkanı seçildi. 2005 yılında Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı seçildi. 2005 yılında yapılan Irak genel seçimlerinde, Irak Parlamentosu'na Irak Türkmen Cephesi listesinden Kerkük Milletvekili seçildi.HABER


ITC' NİN YENİ BAŞKANI Dr. SAADETTİN ERGEÇ
www.kerkuk.net
ITC Basın Bürosu 17.06.2005

4.Türkmen Kurultayı sona erdi. Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı'na, daha önce Türkmen Meclisi Başkanlığı’ nı yürüten Dr. Saadettin Ergeç seçildi.

8 Haziran'da 71 kişilik Türkmen Meclisi tarafından belirlenen 9 kişilik Yürütme Kurulu çalışmalarını (17 Haziran) tamamladı. 20 Maddelik Kurultay Sonuç Bildirisi'nin okunmasının ardından, Yürütme Kurulu'nca, Cephe Başkanlığı için varılan mutabakat, Milletvekili Dr. Faruk Abdullah tarafından açıklandı.

Faruk Abdullah, bundan böyle kendisinin siyasi saha olan Bağdat'ta ve Irak Meclisinde faaliyetlerini sürdüreceğini, mücadele sahası Kerkük'te ise Türkmen Cephesi Başkanlığını Dr. Saadettin Ergeç' in üstleneceğini söyledi. Türkmeneli Televizyonundan da naklen yayınlanan kurultayda; Dr. Faruk Abdullah, ITC Başkanlığı’nı törenle Dr. Saadettin Ergeç'e devretti. Eski ve yeni başkanların kol kola girerek Türkmen Milli Marşı’nı okuması takdirle karşılandı.

Kurultay, Dr. Faruk Abdullah'ın veda, Dr. Saadettin Ergeç'in teşekkür konuşmasında, birlik ve beraberlik mesajları vermesiyle son buldu.

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği olarak, hizmetlerinden dolayı Dr. Faruk Abdullah'a takdir ederken, yeni Cephe Başkanı Dr. Saadettin Ergeç'i de kutluyor, bu sonucun Türkmen camiasına hayırlara vesile olmasını diliyoruz.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)