Sanan Ahmet Ağa
avukat, kanaat önderi, yazar


Irak Türkmen Cephesi (ITC) Eski Başkanı


Sanan Ahmet Kasap Ağa1944 yılında Erbil'in Kale yerleşkesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Erbil’de tamamladı. 1968 yılında Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Erbil’de avukatlık yaptı.

1974 yılında Erbil’de açılan Türkmen Kardeşlik Ocağı'nın başkanlığını üstlendi.

Gençlik yıllarında edebiyata ilgi duydu. Hoyratlar yazdı.

2000 yılında Irak Türkmen Cephesi’nin başkanlığına getirildi ve 2003 yılına kadar bu görevde kaldı.
Faaliyetleri nedeniyle bombalı saldırılara uğradı.

ESERLERİ:

İnceleme:

Türkmen Asaleti (Erbil, 1997)
Erbil Erbilli (Erbil, 1999)
Irak Türkmenleri: Türkiye ve Türk Dünyası (Erbil, 2002)

Şiir:

Her Olaya Bir Şiir (Erbil, 2002)
HAKKINDA YAZILANLAR

Kerkük Şairleri Şemsettin Küzeci (2006)

HABER

SANAN AHMET AĞA VE ITC

7–9 Haziran 2000 tarihinde Erbil’de düzenlenen 7. Şura toplantısında Şura Meclisi'ne girdi. 20–22 Kasım 2000 tarihinde Erbil’de yapılan 2. Büyük Türkmen Kurultayı'nda ITC Başkanlığını seçildi.

'Erbil-Erbilli' adlı bir eser yayınladı. Eserinde belgelere dayanarak Erbil'in kökeninin Türkmen olduğunu savundu. Türkmen karşıtları ve Barzani'nin güdümündeki gazeteler, ona karşı büyük bir saldırıya geçti. Evi bombalandı. Kendisi ve ailesi saldırıdan yara almadan kurtuldu. Erbil’de geniş bir etkinliği vardır. Israrlar üzerine ITC'ye katılmaya ikna edildi. Bir grup Erbilli Türkmen'le birlikte Türkmen Şurası üyesi seçildi. Bu gelişme Türkmenler içinde olumlu karşılandı. Aynı yılın son aylarında Erbil'de İkinci Türkmen Kurultayı düzenlendi. Kurultayda ITC başkanlığına seçildi.

Iraklı muhaliflerin Başkan George Bush'un Irak Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın başkanlığında Ankara'da yaptıkları bir dizi toplantıya Iraklı Türkmenlerin tek temsilcisi olarak katıldı. 2004 yılında yapılan son Türkmen Kurultayı'na katılmadı.
HAKKINDA YAZILANLAR

5. Büyük Türkmen Kurultayına Doğru (1)
13-04-2008
Şemsettin Küzeci

1995 yılında Türkmen Büyüğü Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın Ankara-Bilkente’teki Köşkünde kurulan Irak Türkmen Cephesi’nin başkanlığını Mahir Nakip ve Muzaffer Arslan reddedince Dr. Turhan Ketene bu görev kabul ederek ITC’nin ilk başkanı olmuştur.

Bölgede gelişen siyasi durum ve Türkmenler arasındaki baş gösteren anlaşmasızlıklardan dolayı, ITC Başkanı Dr. Turhan Ketene 1996’de görevinden istifa ederek, yerine Doğramacı ailesine mensup Sinan Çelebi ITC Başkanlığını devraldı.

7 Ekim 1997’de Erbil’de yapılan 1. Türkmen Kurultayı’nda yeni ITC Başkanı Vedat Arslan seçildi.

07–09 Haziran 2000 tarihinde Erbil’de düzenlenen 7. Şura toplantısında Sanan Ahmet Kasap Ağa’nın şura meclisine girmesiyle ITC Başkanı Vedat Arslan ve 40’ın üzerinde ITC yöneticisi toptan istifa ettiler.

İstifa gerekçelerini Erbil caddelerinde astıkları bir bildiriyle bildirdiler. Temmuz-Kasım 2000 ayları arasında ITC Başkanlığını her ay bir parti başkanı yaptı. (Kenan Şakır Üzeyirağalı, Mustafa Kemal Yayçılı ve Riyaz Sarıkahya).

20–22 Kasım 2000 tarihinde Erbil’de yapılan 2. Büyük Türkmen Kurultayında ITC Başkanlığını Av. Sanan Ahmet Kasap Ağa seçildi.

9 Nisan 2003’te işgal edilen Irak, ITC başkanlığı apar topar Erbil’den Kerkük’e taşınarak, tarihi büyük hatalardan biri işlenerek, Erbil’deki Türkmenler siyasi sahadan devre dışı bırakıldı.

13–15 Eylül 2003’te Kerkük’te yapılan 3. Türkmen Kurultayında ITC’nin başına Dr. Faruk Abdullah ile Sadettin Ergeç’in arasında zor bir seçim yapılarak uzlaşmaya varıldı. Dr. Faruk Abdullah’ın üzerinde anlaşıldı ve ITC başkanlığına uzlaşmayla seçildi. Dr. Sadettin Ergeç te Türkmen Meclisi Başkanlığına yine uzlaşmayla seçildi. 22–24 Nisan 2005 tarihinde yine Kerkük’te yapılan 4. Türkmen kurultayına divan başkanlığı yapan Dr. Muzaffer Arslan ve Dr. Mustafa Ziya, başkanlık seçimi büyük kargaşa ve ciddi tartışmalardan sonra başkanlık seçimini belli bir süre için ertelemişlerdir.

Nihayet Faruk Abdullah ile Sadettin Ergeç arasında yoğunlaştı. Bu defa sonuç Dr. Sadettin Ergeç’in lehine gelişti. ITC’nin yeni başkanı Dr. Sadettin Ergeç olarak seçildi.

Bu güne kadar uzlaşmayla seçilen ITC başkanları iyi-kötü görevlerini yapmışlardır diyelim… Ancak, Türkmenlere karşı yapılan haksızlıklar ve kirli oyunlar Irak meclisindeki sandalye sayımızı önce ÜÇ daha sonra BİR’e düşmesi ITC’nin ne kadar toplumu kucakladığı ve toplum tarafından benimsendiğini bu sandalyelerle kıyasladığımızda %10 halkın ITC’ ye oy verdiği saptanmıştır.

10 Haziran 2008 tarihinde yapılması kararlaştıran 5. Türkmen Kurultayı için hazırlıklar şimdiden başlanmıştır. Bu vesileyle ilk defa olarak izlenecek delege seçimleri, hazırlık komisyonu tarafından çok önemli ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Öncelikle Türkmeneli bölgesinde yaşayan Türkmenlerin seçim haklarını garanti altına alınmalıdır. Sivil toplum kuruluşlar temsilcileri ve davaya hizmet eden Türkmen şahsiyetlerin unutulmamalarına özen gösterilmelidir. Kurultay çerçevesinde oluşturulacak komisyonlar için şimdiden hazırlık yapılmalı ve “Veraket Elamel” dedikleri komisyonlarca hazırlanmalıdır. Demokratik ve özgür bir biçimde halk seçimini yapmalı. Dışarıdan empoze edilen ve ya dayatılan isimlerden kaçınmalı, halkın sesine itibar verilmeli, “Artık Söz Milletindir” deyimine saygı gösterilmeli temennisiyle kurultayımızın hayırlara vesile olacağına inanır, saygılar sunarım.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)