Doğan Güreş ( 1926)- (14.10.2014)
Genelkurmay Eski BaşkanıGenelkurmay Başkanlığı Görev Süresi: 6 Aralık 1990 - 30 Ağustos 19941926 yılında Adana'da doğdu. 1945 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1947 yılında Nakliye (Ulaştırma) Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1949 yılında Ulaştırma Sınıf Okulu'nu bitirdi.

Muhtelif karargah ve birliklerde Kısım Amirliği, Bakım Subaylığı, Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı.

1963 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1965 yılında bitirerek Kurmay oldu.

1973 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde, Atina'da görev yaptı. 1973 yılında Tuğgeneral, 1977 yılında Tümgeneral, 1981 yılında Korgeneral, 1985 yılında Orgeneralliğe yükseldi.

Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı, SHAPE Lojistik ve Silahlanma Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı ve 3 ncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral rütbesinde Harp Akademileri Komutanlığı ve 1 nci Ordu Komutanlığı yaptı.

23 Ağustos 1989 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 4 Aralık 1990 tarihinde Genelkurmay Başanlığı görevine atandı. 30 Ağustos 1994 tarihinde emekliye ayrıldı.

İngilizce biliyordu. Evli iki çocuk babasıydı.

14 Ekim 2014 tarihinde Ankara'da vefat etti.

HABER

Güreş, Çayan gibi konuştu
20 Aralık 2002 Milliyet

Eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, "Türkiye’yi oligarşi yönetiyor" dedi. ‘Oligarşi’ kavramını Kızıldere’de öldürülen Çayan kullanıyordu

Eski Genelkurmay Başkanı ve DYP Kilis Milletvekili Doğan Güreş, 12 Eylül 1980 darbesi öncesinde radikal sol gruplar arasında yaygın kullanılan bir ifadeyi kullanarak, "Türkiye’yi oligarşi yönetiyor" dedi.

‘Oligarşi’ kavramı, 1970’li yıllarda Kızıldere’de çatışmada öldürülen THKP - C lideri Mahir Çayan’ın tezlerinde geçiyordu. Kavram, çok küçük bir sermaye grubunun egemenliği olarak daha çok Latin Amerika rejimleri için kullanılıyordu.

Güreş, önceki gece Kanal D’de yayımlanan "Genç Bakış" programında yazarımız Abbas Güçlü’nün sorularını yanıtladı. "Türkiye’yi bir kere hükümetler, Meclis idare etmiyor. Oligarşi idare ediyor" diyen Güreş, "Dışarıdan sevk - i idare edenler var. Doğan Paşa acı söyler, ama dosttur, iyiyi söyler. İnşallah bundan sonra olmaz. Bir defa Türkiye’de kuvvetler ayrılığı yok" görüşünü dile getirdi. Güreş, Güçlü’nün, "Hep ‘Türkiye’yi askerler idare eder’ derler. Siz ise askerler değil, oligarşi diyorsunuz" sözleri üzerine "Oligarşi, oligarşi" karşılığını verdi. Güçlü’nün, "Bunlar kim peki?" sorusuna da Güreş şu yanıtı verdi: "Bunlar hükümetleri devirirler. Bunlar hükümetlerin ellerindeki imkânlardan çok kolay yararlanırlar. Bunların 3 milyardan fazla dolar borçları vardır. Vermezler, ama hâlâ dışarda gezerler. Söyletmeyin beni, kapatayım bunu. Çünkü benim sözlerim biraz daha çok şey görür."
VEFAT-HABER

Genelkurmay Eski Başkanı vefat etti
14 Ekim 2014

21. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, tedavi gördüğü GATA'da vefat etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 21. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, tedavi gördüğü GATA'da vefat etti.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)