Erol Güney ( 1914)
1914 doğumlu bir Rus Yahudisi olan Güney, 1940'lı yıllarda Milli Eğitim eski Bakanı Hasan âli Yücel tarafından başlatılan dünya edebiyatının Türkçeye çevrilmesi projesinde görev aldı. Halen İsrail'de yaşıyor.

HAKKINDA YAZILANLAR

'En meşhur kedi'nin sahibi Erol Güney'in anıları yayınlandı
Zaman 05.01.2005

"Çıkar mısın bahar günü sokağa/ İşte böyle olursun/ Böyle yattığın yerde/ Düşünür düşünür/ Durursun"... Orhan Veli'nin bu meşhur "Erol Güney'in Kedisi" şiirine adını veren gazeteci ve çevirmen Erol Güney'in anıları yayınlandı.

Haluk Oral ve M. Şeref Özsoy'un hazırladığı "Erol Güney'in Ke(n)disi" adlı kitap, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı. . "Erol Güney'in Ke(n)disi", sistematik bir biyografi ve günü gününe yazılmış anılar toplamı olmaktan çok, bir aydının içtenlikli anlatımıyla geçmişin öyküsü niteliğinde. Kitapta, Sovyet Devrimi sonrasında İstanbul'a göç eden Yahudiler, Erol Güney'in yetişmesi, yakınları ve politikacılarla ilişkileri yer alıyor. Güney'in anıları, Tercüme Bürosu ve Tercüme dergisi yılları ile bu yıllardaki edebiyat ortamına; Hasan Âli Yücel, Nazım Hikmet, Orhan Veli Kanık, Melih Cevdet Anday, Sabahattin Eyuboğlu, Bedri Rahmi Eyuboğlu, Nurullah Ataç gibi yazar ve şairlerin yaşadıklarına ışık tutuyor. Kitap, aynı zamanda bir kuşağın hayatta kalan son temsilcilerinden biri olan Erol Güney'in doksan yıllık yaşamının sevinç ve hüznün öyküsü.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)