Cem Uzan
işadamı, siyaset adamı


Cem Cengiz Uzan26 Aralık 1960 tarihinde Adapazarı'nda doğdu. İstanbul Özel Alman Lisesi mezunudur. ABD'de işletme eğitimi aldı.

Türkiye'de görsel ve işitsel iletişim alanlarında bir çok ilke imza attı. İlk özel (Star TV), ilk tematik (Teleon TV), ilk müzik (Kral TV), ilk Türk sineması (Yeşilçam TV) ve ilk Türk dizileri (Dizi TV) televizyon kanalları; ilk özel (Süper FM), ilk arabesk müzik yayını yapan (Kral FM), ilk yabancı müzik yayını yapan (Metro FM) ve ilk slow müzik yayını yapan (Joy FM) radyo istasyonları ile ilk sayısal yayın platformunu (Star Digital) kurdu.

Mobil iletişim alanında da Telsim şirketiyle; GPRS, MMS, WAP, MVS, PushToTalk gibi hizmetleri Türkiye'de ilk olarak hizmete soktu.

23 Kasım 1992 tarihinde Hasan Celal Güzel başkanlığında kurulan YDP, 23 Ağustos 2002 tarihli kongresinde, partinin adı Genç Parti olarak değiştirildi. Genel başkanlığa Cem Uzan seçildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinde sürpriz bir çıkış yapan GP, % 7,25 oy oranına sahip oldu.
HABER

Uzanlar hakkında yakalama emriKara para aklama davasında yargılanan Kemal, Hakan, Yavuz, Melahat ve Ayşegül Uzan hakkında yakalama emri çıkarıldı.
Örgütlü olarak kara para aklama suçundan Cem Uzan dışındaki aile fertlerine de yakalama kararı çıktı. Müvekkilinin Fransa'da yaşadığını ve Türkiye'ye gelmeyeceğini söyleyen Cem Uzan'ın avukatı, Uzan ailesinden diğer sanıkların nerede olduğunu ise bilmediğini ifade etti.
26.05.2011
HABER

Cem Uzan ve Derin Mermerci ayrıldı

Derin Mermerci ile 18 aydır beraber olduğu işadamı Cem Uzan ayrıldı. Mermerci, 4 yıl önce hakkında açılan davalar nedeniyle Fransa’ya kaçan Uzan ile medenice ayrıldıklarını açıkladı

Cemiyet hayatının gözde güzellerinden Derin Mermerci ile işadamı Cem Uzan’ın 1.5 yıl önce başlayan sürpriz aşkı son buldu. 52 yaşındaki Uzan’ın kendisinden 21 yaş küçük olan Mermerci ile ilişkisi önceki yıl Paris’te katıldıkları bir davette başlamıştı. Ortak arkadaşlarının tanıştırdığı çiftin aşkı, Champs-Elysees’nin arka sokaklarında el ele yürürken çekilen romantik görüntüleri ve Mermerci’nin Paris’in Champ Elysee Caddesi’ndeki ünlü Mathis barda 50 yaşına giren sevgilisi Cem Uzan için düzenlediği 50 kişilik gösterişli doğum günü partisiyle hafızalarda yer etmişti.

Bu partide çekilen fotoğraflarda Cem Uzan’ın sevgilisinin adını koluna dövme yaptırdığı da görüldü. 18 aylık ilişkileri boyunca birkaç kez ayrıldıkları iddiası gündeme gelen ancak bu söylentileri yalanlayan çiftin, bir ara evlenecekleri de gündeme geldi ancak Derin Mermerci’nin annesi Ender Mermerci, bu söylentiyi de geçen aylarda yalanladı.

Spekülasyonlara önlem

Derin Mermerci ve Cem Uzan cephesinden son olarak ayrılık haberi geldi. Derin Mermerci’nin 2009 yılında hakkında açılan davalar nedeniyle Fransa’ya kaçan ve sığınma talebinde bulunan Uzan’dan Paris’e her gidişinde ailesini çok özlediği için birkaç gün önce ayrıldığı ortaya çıktı. Geçen hafta yapılan 2 davete de Cem Uzan’ın ilk evliliğinden olan oğlu Sinan Uzan ile katılan Derin Mermerci, ayrılık haberini doğruladı. Ortaya atılabilecek aldatma gibi spekülasyonların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını söyleyen Mermerci, şu açıklamayı yaptı:

‘Ailesine düşkün bir kızım’

“Çok medenice bitmiş bir ilişkidir. Bu ayrılık tamamen benim İstanbul’da ve ailemin yanında olma isteğimden kaynaklanıyor. İlişkimiz boyunca elimden geldiğince Cem Bey’in yanında durdum ama bir yerden sonra insan evini ve vatanını özlüyor ki, ben ailesine çok düşkün bir kızım. İlişkimiz olmadı, yürümedi. Her ilişki gibi nasıl başladıysa öyle bitti. Herkesin yolu açık olsun.”
22 Şubat 2012


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)