Işık Yurtçu ( 1945)
gazeteci1945 yılında Adana’nın Pozantı ilçesinde doğdu. Gazeteci Çoban Yurtçu ve Kamuran Yurtçu’nun oğlu. Vefa Lisesi’nde ve Ankar Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim gördü. Gazetecilik mesleğine Ankara’da Yenigün gazetesinde muhabir olarak başladı. Ulus, Yeni Halkçı, Politika, Dünya, Demokrat ve Cumhuriyet gazetelerinde çalıştı. Kent haberleri ve yazı işleri yönetmenliği yaptı. Güneş gazetesi haber merkezi gece sorumlusu oldu. İngilizce biliyordu. Basın kartı sahibiydi.

1992 yılında bölücü eğilimler taşıyan Özgür Gündem gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü oldu. 8 ay görev yaptığı gazetedeki yazıları sebebiyle hakkında 26 dava açıldı. Bu davalardan toplam 20 yıl hapis cezası aldı.

1996 yılında, merkezi New York’ta bulunan Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Basın Özgürlüğü Ödülü'nü üç gazeteci ile birlikte aldı.

8 Eylül 2012 tarihinde İstanbul'da öldü.


HABER

Gazeteci Işık Yurtçu vefat etti
8 Eylül 2012

Hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi gören gazeteci Işık Yurtçu yaşamını yitirdi. Yurtçu'nun cenazesi Ortaköy Camii'nden kaldırılacak.

Işık Yurtçu bir süredir Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu. 67 yaşında vefat eden Yurtçu'nun naaşı yarın öğle namazı sonrası Ortaköy Dereboyu Camisi'nden alınarak, Ayazağa Mezarlığı'na defnedilecek.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)