Ahmet Okur
1971 yılında Kahramanmaraş'ta doğan Ahmet Okur Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Meslek hayatına kısa belgeseller çekerek başlayan Ahmet Okur'un profesyonel ilk çalışması Türkiye'nin illerini tanıtan seri belgesel "Buram Buram Anadolu" oldu. Uzun dönem haber yönetmenliği de yapan Okur, Kültür Bakanlığı için yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekti. Kurtuluş Savaşı'nı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu anlatan "Bir Milletin Şahlanışı", Nazım Hikmet, Turgut Özal, Alparslan Türkeş Belgeseli ve ünlü edebiyatçılarımızın hayat hikayelerini konu alan Edebi Evler serisi yönetmenin önemli çalışmaları arasında yer aldı. Nazım Hikmet'in şiirinden yola çıkılarak çekilen "Türk Köylüsü' adlı filmi yurtdışında bir çok festivalde gösterildi. Ahmet Okur, çalışmalarını kendi adını taşıyan film şirketinde sürdürüyor.

HAKKINDA YAZILANLAR

Son Kale Çanakkale/ belgesel film
Yönetmen:Ahmet Okur
Oyuncular: Murat Ergür, Ebru Tekgündüz, Eşref Kolçak, Kenan Bal, Okay Şenol Seslendirme:İstemi Betil

Çanakkale Savaşı'nı konu alan Son Kale: Çanakkale isimli belgesel Agamemnon’un askerlerini tahta atın içine saklayarak Boğaz’ı geçirdiği ve savaşı kazandığı Troya Savaşı’nın hikayesiyle başlıyor.

Binlerce yıl sonra 1915’te düşman benzer bir taktikle Boğaz’ı geçmek ister. Bölgeye gelen gemilerden biri Agamemnon adını taşır. Bir kömür gemisi olan River Cylde’ın içine saklanan askerler Troya Atı’nda olduğu gibi Boğaz’ı geçebileceklerini düşünürler; ama planları yenilgiyle sonuçlanacaktır. Çanakkale artık geçilmezdir.

Ahmet Okur’un yönettiği filmde, İngiltere Savaş Müzesi'nden alınan gerçek savaş görüntüleri ilk kez Türk izleyiciyle buluşuyor. Avustralya'dan alınan siyah-beyaz cephe fotoğraflarının da kullanıldığı filmde Eşref Kolçak, Kenan Bal, Murat Ergür, Ebru Tekgündüz ve Okay Şenol rol almış. Mustafa Kemal’i Rutkay Aziz seslendiriyor. Savaşın önde gelen komutanları Cevat Paşa ile Esat Paşa'nın görüntüleri de ilk kez bu filmde kullanılmış.

“Son Kale: Çanakkale'nin senaryosu Cemil Yavuz tarafından kaleme alınmış. Film için Çanakkale Savaşları konusunda uzman olan 10 kişilik bir grubun görüşlerine başvurulmuş. 500 milyar liraya mal olan filmin çekimleri dokuz ayda tamamlanmış.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)