Osman Nuri Kaboğlu ( 1870)- (1957)
Milli Mücadeleci


Osman Nuri Efendi (Kaboğlu)1870 yılında doğdu. Borçka’nın Demirciler köyündendir. 1914 yılında İzmir’in Tire ilçesinde Komiser Muavini iken Birinci Dünya Savaşı'nda yöremizde başlayan savaşlara katılmak üzere gönüllü olarak askere alınmasını sağladı.

Kurduğu gönüllü kuvvetlerin başında savaşın sonuna kadar düşmanla çarpıştı. Teşkilat-ı Mahsusa'da da görev aldı.

Osman Nuri Efendi, yöredeki çalışmalarını bırakıp kendi taraflarına geçmesi için Ruslar tarafından yapılan maddi ve manevi teklifleri sert bir dille reddetti.

Artvin’in düşman işgalinden kurtulduğu 7 Mart 1921 tarihinde Artvin-Köprübaşı'nda göndere çekili olan Rus bayrağını indirerek yerine Türk bayrağını çekti.

Artvin’in kurtuluşundan sonra bir süre Borçka Nüfus Memurluğu görevini yürüttü.

Osman Nuri Efendi, 1957 yılında köyünde vefat etti.

Yaptığı hizmetlere karşılık, TBMM, 6 Mayıs 1926 tarihli oturumunda 66 sayılı kanun gereğince 4369 numaralı kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası'nı Osman Nuri Efendi'ye verdi.

Kaynak:
Artvin Destanı, H. Tokdemir, sf. 192-194
BİYOGRAFİ NET'E GÖNDERİLEN BİR AÇIKLAMA

Sayın Yetkili,
Öncelikle siteniz vasıtası ile kültür ve geçmişimizi tanıma anlamında katkılarınız için sizelere teşekkür etmek istiyorum.

Siteniz veri tabanında bulunan Osman Nuri Efendi (Kaboğlu)'nun biyografisi ile ilgili kendisinin torunu olarak bir düzeltme yapmak istiyorum. Osman
Nuri Efendi'nin gerçek soyadı "SUALP" tir. Ölümünden sonra çocukları tarafından "Kaboğlu" olarak değiştirilmiştir. Kendisi dedemin babasıdır.

Ölümünden sonra oğlu (yani babamın babası) soyadını "Kaboğlu" olarak değiştirmiştir.

Babam o sırada reşit olduğu ve Ankara'da bulunduğu için bu değiştirme işlemine imza atmamış ve dolayısıyla bizim soyadımız olması gereken eski
hali ile "Sualp" olarak kalmıştır.

Bu talebimi dikkate alacağınızı ve gerekli düzeltmeyi yapacağınızı umuyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Saygılarımla,
Kerem Murat SUALP

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)