Celal Hafifbilek
gazeteci, yazar1930 yılında Ankara'da doğdu. Ana tarafından beş göbek Ankara'lı. İlk, orta ve yüksek öğrenimini bu kentte yaptı. Lise yıllarında gazetecilik ve tiyatroculuğa ilgi duydu. Mesleğe 1947 yılında Memleket gazetesinde başladı. Kudret, Medeniyet, Eskişehir Sakarya Hakimiyet ve İnkilap gazetelerinde görev yaptı. İngilizce ve Fransızca biliyordu.

Akşam gazetelerine takma adlarla 'tefrika' romanlar yazdı. İlk romanı Sessizler Sokağı epeyce ses getirdi. Sonra edebiyatı bırakıp ekonomi dünyasına girdi. Dergi çıkardı, ekonomi kitapları yazdı. Yurt dışına gitti, Fransa'da 68 günlerini yaşadı. Rannes'de doktora çalışması yaptı. Zürih ve Viyana'da çeşitli kol işçiliklerinde çalıştı. Türkiye'ye dönünce tekrar gazetecilik yaptı. Dünya Kitap gazetesinde değiniler yazıyordu.

Antalya Sanatçılar Derneği başkanlığı yaptı. Gazeteciler Cemiyeti, TYS, BESAM ve Edebiyatçılar Derneği üyesiydi.

29 Şubat 2012 tarihinde vefat etti.

ESERLERİ:

Roman:
Sessizler Sokağı, Sana El Sallayacağım, Kasaba, Ve Sevgili Rozika, Zamanla Bekle, Sevgim Beni Anlıyor, Günaydın Aşk, Ankara 1920.

Öykü:
Camekandaki Kız
Aşk Boyu Yaşam
ESER-AYRINTI

Ankara 1920
Celal Hafifbilek, Telos Yayıcılık, roman, 429 sayfa.

Celal Hafifbilek, geriye dönüşler yaparak Mustafa Kemal Paşa'nın Ankara'ya geldiği 27 Aralık 1919 ile Dünya Güzeli Sabire Büyükana'nın öteki dünyaya göçtüğü 27 aralık 1920 arasını bu kentin içinden anlatıyor. Ama "bildiğimiz gibi" değil, bir başka türlü anlatıyor. Ankara 1920'nin yazarı Ankaralılara "Kentinizi seviniz, koruyunuz!" diyerek romanı Ankaralılara armağan ediyor.

Sevgim Beni Arıyor
Celal Hafifbilek, Telos Yayıcılık, roman, 124 sayfa.
'Sevgim Beni Anlıyor' sevgiyi, sevmeyi-sevilmeyi bilenleri ve öğrenemeyenleri anlatıyor. 'Sevgim Beni Anlıyor' da sevgi insanını, ülkemizde alışkın olmadığımız bir tarzda görüyoruz. Çok sevdiği köpeğinin avcılar tarafından öldürülmesi üzerine büyük bir kedere ve hüzne boğulan Hafifbilek, bu hislerini ölümsüzleştirmek adına yazmaya başlıyor. Sonuçta da bir köpeğin ağzından yazılmış bir roman ortaya çıkıyor. 'Sevgim Beni Anlıyor', Celal Hafifbilek'in duru, yalın bir Türkçeyle kaleme aldığı, dokunaklı bir roman.
HAKKINDA YAZILANLAR

Bakanlıktan Cumhuriyet ödülleri
Hürriyet 23 Kasım 1998

Kültür Bakanlığı'nın Cumhuriyetin 75. yıldönümü nedeniyle düzenlediği yarışmada dereceye giren eserler belli oldu. Ödül dağılımı şöyle: Roman: Büyük ödül Ankara 1920 ile Celal Hafifbilek, başarı ödülleri Gölgeden Akan Işık ile İbrahim Dizman, Emanet Çeyiz ile Kemal Yalçın.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)