Hüsamettin Cindoruk ( 1933)
Demokrat Parti Genel Başkanı


TBMM Eski Başkanı1933 yılında İzmir'de doğdu. Ankara'da Çankaya ilkokulunu, Atatürk Lisesini bitirdi. Babası Vasfi Bey, annesi Ganimet Hanım'dır. 1954'de Ankara Hukuk Fakültesinden mezun oldu.1955 yılından itibaren avukatlık yaptı. Demokrat Parti, Adalet Partisi, Demokratik Parti, Büyük Türkiye Partisi ve Doğru Yol Partisi'nde il başkanlığı, kuruculuk, genel idare kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 14 Mayıs 1985 tarihinde Büyük Kongre'de Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığına seçildi. Genel Başkanlığı siyasi yasağı biten Süleyman Demirel'e emanat ettikten sonra 16 Kasım 1991-1 Eylül 1993 tarihleri arasında TBMM Başkanı seçildi. Süleyman Demirel cumhurbaşkanı seçilince boşalan genel başkanlık için aday oldu seçilemedi, bir grup arkadaşıyla DYP'den ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi'ni kurdu. DTP 28 Şubat sürecinde kurulan Mesut Yılmaz başbakanlığındaki hükumete girdi. 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimde meclis dışında kaldı ve DTP Genel Başkanlığı görevinden istifa etti. İngilizce bilir, evli ve 3 çocuk babasıdır.Cindoruk genel başkanDemokrat Parti'nin 5’nci Olağanüstü Büyük Kongresi, Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kongrede genel başkanlık için 4 aday başvurdu.İlk iki turda genel başkan adaylarından hiçbiri genel başkan seçilmek için gereken salt çoğunluğu sağlayamadı. Üçüncü tura geçmeden önce Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar adaylıktan çekildi. Üçüncü tur usulen yapılacak. Cindoruk üçüncü tura tek aday olarak girdi ve 559 oyla genel başkan seçildi.
Demokrat Parti (DP) 5. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkanlığa 559 oyla Hüsamettin Cindoruk seçildi.

Süleyman Soylu ve Mehmet Ali Bayar'ın ikinci turda genel başkan adaylığından çekildiğini açıklamasının ardından, üçüncü tura Cindoruk tek genel başkan adayı olarak girdi.

Cindoruk, kullanılan 570 oyun geçerli 559'unu alarak genel başkan seçildi.

Kongre, parti yetkili organlarının seçiminin ardından çalışmalarını tamamlayacak.

"BARIŞ PARTİSİ HALİNE GELECEĞİZ"

Cindoruk, genel başkanlığa seçilmesinin ardından yaptığı teşekkür konuşmasında, herkesin heyecanla bu kongreyi takip ettiğini ifade etti.
“Bu kongre bence kırat kazanmıştır. Yoksa bu kongreyi benim kazanmam, kaybetmem söz konusu değildir” diyen Cindoruk, kıratı bütün birikimlerin üstüne koyarak ileri taşıyacaklarını ifade etti. “Türkiye'de barış partisi haline geleceğiz” diyen Cindoruk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu kongre sürecinde partiye, şahsıma, sayın Demirel'e yöneltilmiş haksız ithamların hiç birine cevap vermedim. Bir tek polemiğe girmedim. Hatta savunmaya geçmedim. Benim geçmiş siyasi hayatım açıkça kurşun geçmez bir yelektir. Bunu kimse denemesin. Bunca yıl çeşitli partilerde çeşitli görevlerde bulunmuş bir siyaset adamına yaşıyla ilgili itirazlar varken, kongre tarafından bu partinin genel başkanı seçilmesini, geleneklere, töreye bağlı kırat siyasetinin bir başarısı sayıyorum. Şimdi yeni bir başlangıç var. Çeşitli siyasi partilerin, ümitsiz kalmış bütün çevrelerin bütün siyasi kimlik ve kişilikleri birleştirmeye çalışacağız. Birleşik merkez partisi kurmaya çalışacağız.

Biz yeni bir siyasete eski politikacıyla başlıyoruz. Benim deneyimlerim, hüsranlarım, başarılarım, siyaseten aldığım dersler var. Onların hepsini yeni siyaset hayatımızda DP'ye taşıyacağız. Türkiye'nin kalkınması için el birliği yapacağız. Bir tek arkadaşım yerinden oynatılmayacaktır. Partiyi ihraç değil ithal partisi haline getireceğiz. Biz ihracatçı değil ithalatçı olacağız. İktidar partisinin kendi ölçeklerine çekilmesinde yardımcı olacağız. Küçük görünen partide büyük kongre yaptınız. Allah sizden razı olsun.”
ANAVATAN ve DEMOKRAT PARTI BİRLEŞİYORDP ile Anavatan'ın bütünleşme kongresi Atatürk Spor Salonu'nda başladı. DP rozetini takacak olan Mesut Yılmaz yanında iki kişiyi getirdi. İşte kongreden notlar.

DP ile Anavatan Partisi'nin bütünleşme kongresi çalışmalarına Atatürk Spor Salonu'nda başladı. Bütünleşme gündemine göre ilk olarak, Anavatan Partisi 10. Olağan Büyük Kongresini topladı. Yoklama ve Açılışın ardından Anavatan Partisi 10. Olağan Büyük Kongresi'nde Divan Başkanlığa Anavatan Partisi Genel Başkan Vekili Mustafa Uğur Öner seçildi.

Divan Başkanı Yardımcısı Mahmut Ekşi olurken, katip üyeleri olarak Murat Keskin, Meliha Bağcıoğulları ve Muharrem Yardımcı seçildi.

-BİRLEŞME BELGESELİ-

Başkanlık Divanının seçilmesinin ardından ise, Demokrat Parti'nin merhum Genel Başkanı Adnan Menderes, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve ardından Anavatan Partisi'nin kurucu Genel Başkanı, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın görüntülerinin yer aldığı, söz konusu partilerin tarihten bugüne yaşanan siyasi değişimlerini içeren mini bir sinevizyon gösterisi yayınlandı. Sinevizyon gösterisi sırasında salon alkışlarla yankılanırken, en çok alkışı alan siyasilerden biri de Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in görüntüsü oldu.

DP, AP, DYP, ANAP ve yeniden DP'nin logolarının yansıtıldığı sinevizyon, "Türkiye Birleşiyor" sloganı ile sona erdi.

-DP'DE DİVAN BAŞKANLIĞI'NA BÜLENT ŞİMŞEK SEÇİLDİ

Belgeselin ardından ise, kongrelerin eş zamanlı yürütebilmesi için DP kongresini topladı. DP 6. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde, Divan Başkanı Ankara İl Başkanı Bülent Şimşek Özçelik seçildi. Divan Başkanı Yardımcıları, Fatih Dalan ve Feraye Kefeli oldu.

MESUT YILMAZ VE GENEL BAŞKANLAR SALONA GİRDİ

Eski Başbakanlardan, Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, DP ile Anavatan Partisinin bütünleşme kongresinin yapıldığı Atatürk Spor Salonu'na geldi.

Bütünleşmenin ardından, DP'de GİK üyesi olarak yer alacak olan Mesut Yılmaz, salonda büyük bir coşkuyla karşılandı. Delegeler Yılmaz'ı alkışlar ve bayraklarla karşılarken, solanda da "Kaç yıl geçti aranda ayrı ayrı.." şarkısı çalındı. Mesut Yılmaz'ın yanında eski milletvekillerinden Celal Doğan ve İsmet Sezgin'in de yer aldığı görüldü.

Mesut Yılmaz'ın ardından, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun'la birlikte salona girdi.

Delgeler Cindoruk ve Uzun'a coşkulu ilgi gösterdi. Daha sonra Yılmaz, Cindoruk ve Uzun protokolde yan yana yerlerini aldılar.

Kongrede, Anavatan Partisi'nin, Demokrat Parti ile birleşme kararı alması bekleniyor.

ANAVATAN 10. Olağan Kongresi'nin ardından toplanan, DP'nin 6. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde delegeler, iki partinin DP adı altında birleşmesi için oy kullanacak.

31 Ekim 2009
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)