İslam Kerimov ( 30.1.1938)
Özbekistan Eski Cumhurbaşkanı30 Ocak 1938 tarihinde Semerkand'da doğdu. İki ayrı dalda yüksek öğrenim gördü. Birincisi mekanik mühendisliği, diğeri de iktisadî ilimlerdir. Çalışma hayatına, Taşkent'teki bir işletmede usta vekili olarak 1960 yılında başladı. Aynı işletmede usta, teknisyen ve mühendis olarak görev yaptı. 1961 yılında Taşkent Uçak Tesisleri Kompleksi'nde mühendis olarak görev aldı.

Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Planlama Teşkilatı'nda uzman yardımcısı oldu. 1966 yılında Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Planlama Komitesi Başkan Vekilliği'ne yükseldi. 1983 yılında Özbek Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı'na tayin edildi. 1986'da Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Başbakan Yardımcılığı'na ve Devlet Planlama Komitesi Başkanlığı'na tayin edildi. 1986 yılı içinde Özbekistan Komünist Partisi'nin Merkezî Komitesi'nde birçok yönlendirici makamı işgal etti.

24 Mart 1990 tarihinde parlamentodan cumhurbaşkanı seçildi. Bir yıl sonra Özbekistan halkı Özbekistan Halk Demokratik Partisi'nin başkanı oldu.

29 Aralık 1991 tarihinde Bağımsız Özbekistan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı'na seçildi.

2 Eylül 2016 tarihinde Taşkent'te vefat etti.
HABER

Özbekistan BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasına katıldı
6 Haziran 2013

Geçtiğimiz hafta Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te gerçekleştirilen BDT ülkeleri hükümet başkanları toplantısı esnasında Özbekistan’ın BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasına katılmasını öngören protokolün imzalandığı açıklandı.

Özbekistan, Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşmasını imzalayan dokuzuncu ülke oldu. 18 Ekim 2011 tarihinde BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması, Rusya, Ukrayna, Ermenistan, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova ve Tacikistan tarafından imzalandı. BDT bünyesindeki Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması’nın, Kırgızistan ve Tacikistan parlamentoları tarafından hala onaylanmadığı da biliniyor. Söz konusu anlaşmanın, serbest bölge üyelerinin bölgede tam ve etkin entegre etmesi için gerekli koşulların sağlanarak uygun şartları sağlanması öngörülüyor.

HABER

Kerimov: Kazakistan ve Özbekistan Birbirlerine Rakip Değildir!
17 Haziran 2013

Geçtiğimiz Cuma günü Özbekistan’ı ziyaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov ile buluştu. Buluşma sonrası Kerimov yaptığı açıklamada iki ülkenin rakip olmadıklarını ve iki ülkenin amaç ve şartlarının tamamen farklı ve birbirlerini aşmak olmadığını söyledi. Kerimov’un konuşmasından bazı satırbaşları: “Bir yarış yok…iki ulus tamamen farklı doğal kaynaklara sahip. Özbek tarımının belkemiği pamuk iken, Kazak tarımı buğday üretimine dayanmakta. Bizim ortaklığımızın uzun dönemli ekonomik ve kültürel hedefi iki ulusun stratejik ortaklık seviyesine ilişkileri getirebilmek” dedi.

İki lider Orta Asya’daki güncel gelişmeler ve su kaynakları konusunda da görüş alışverişinde bulundular. Nazarbayev görüşme sonrası yaptığı açıklamada iki ülkenin Orta Asya’nın istikrarına doğrudan etki yaptığını söyledi. Nazarbayev ayrıca iki ülke arasında serbest ticaret bölgeleri oluşturmanın gerekliliği konusuna vurgu yaptı.
HABER

Taşkent-Buhara Arası Hızlı Tren Seferleri Başlayacak
27 Nisan 2016

Taşkent – Buhara hattında hizmet verecek hızlı tren bu yıl 25 Ağustos'ta ilk seferini yapacak.

Özbekistan Başbakanı Shavkat Mirziyayev, bu hafta başında Buhara’daki Kandım yeni gaz üretim tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada yeni hızlı tren hattın sefere başlayacağı tarihi de açıkladı.
Özbekistan’da daha önce Taşkent-Semerkand hızlı tren hattı hizmete açılmıştı.

Azadlık radyosunun haberine göre, yeni hızlı tren hattı Semerkand-Buhara demiryolunu modernizasyonu ile yeniden seferlere başlayacak. Onarım ve hazırlama sürecinin 400 milyon dolara mal olduğu açıklandı. İlk basamakta yeni hızlı tren hattından iki Express trenin hizmet vereceği bildirildi.

Hızlı trenlerin Taşkent ve Buhara arasındaki sekiz saatlik yolu iki saate indirmesi öngörülüyor.

VEFAT-HABER

İslam Kerimov vefat etti
2 Eylül 2016

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un hayatını kaybettiği bildirildi. Geçen hafta sonu beyin kanaması geçiren 78 yaşındaki Kerimov, hastanede tedavi görüyordu.

Reuters'a konuşan üç ayrı diplomatik kaynak, Kerimov'un öldüğünü söyledi. Anadolu Ajansı da Kerimov'un hayatını kaybettiğinin öğrenildiğini aktardı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)