Elif Dağdeviren ( 16.8.1967)
gazeteci, yazar, iletişimci16 Ağustos 1967 tarihinde Ankara doğdu. İlk, orta ve liseyi TED Ankara Koleji’nde okudu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Üniveriste eğitimine ara verip ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers University’de 'American Sociology and Languages' kursunu bitirdi. Türkiye’deki eğitimini tamamladı. New York Baruch College’da 'Bussiness of Music' kursunu bitirdi. İş hayatına üniveriste yıllarında TRT için film çevirileri yaparak başladı. Çeşitli şirketlerde yaptığı stajlardan sonra 1992’de İstanbul’a gelerek bir prodüksüyon şirketine ortak oldu. Daha sonra Satel (ATV) televizyonunun kuruluşu sırasında sunuculuk yaptı. Aktüel dergisinde muhabir olarak başladı. Aynı yıl Cosmopolitan dergisinin genel yayın yönetmenliğine atandı. 1993 yılında ATV için 'Şimdi Bu Program Çok Moda' adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Bu dönem içinde Esquire, Cosmopolitan, Aktüel gibi dergiler için köşe yazarlığı ve gazetecilik yapmaya devam etti. 1995-1997 yılları arasında ABD’ye yerleşerek bir süre Hürriyet gazetesi için röportajlar yaptı. 1997 yılında Hürriyet’in Kelebek ekine yayın yönetmeni oldu. Köşe yazılarına burada devam etti. 1998 yılında Star TV için 'Elif Dağdeviren’le' adlı tartışma programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Yine aynı yıl İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ders vermeye başladı. Daha sonra Marmara Üniversitesi’nde derslere devam etti. 1998 yılında ortağıyla imedya.com ve netbul.com’u kurdu. Ortakların şirketleri paylaşmasından sonra kendine düşen netbul.com’u büyüttü. 2001 yılında sattı. Gazetecilik dalında ulusal ve uluslararası ödüller aldı. Şu anda internetle ilgili yazılar yazıp, eğitimler ve uluslararası seminerler vermektedir.
Elif Dağdeviren Eğitim ve İş Akışı

Eğitim:
TED Ankara Koleji'nden (1984) sonra Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi İşletme Bölümü'nden mezun oldu (1990).
ABD, New Jersey, Rutgers University'de "American Sociology and Languages" kursunu (1989); New York, Baruch College'da "Bussiness of Music" kursunu bitirdi (1995).

İş:
Öğrencilik yıllarında TRT için film çevirmenliği ile başlayan meslek hayatı muhabirlikten genel yayın yönetmenliğine uzanan gazeteciliğin yanı sıra televizyon yapımcılığı ve moderatörlüğü ile devam etti.

Gazetecilik mesleğini yeni medyada sürdürmeye karar vererek Türkiye'nin ilk internet portal'larından Netbul'un kuruluşunu gerçekleştirdi. İlk büyük
ulusal internet şirketi satışını da gerçekleştirdikten sonra kariyerine kurduğu film şirketi ile Oscar yolculuğuna kadar uzanan sinema filmleri ve televizyon programları ile devam etti. Bunların yanı sıra 4000 kişilik bir konser merkezinin de kurucu ortağı olarak 40'a yakın uluslararası konser organizasyonu düzenledi. Çeşitli eğitim kurumlarında dersler verdi.

Son olarak tüm tecrübelerini bir araya getirdiği EDGE Yapımcılık ve Danışmalık şirketini kurdu. Halen konuk yazar olarak yazamya, yapımcılık ve iletişim eğitimi vermeye, internet fikirleri geliştirmeye ve film ve televizyon yapımlarına devam ediyor.

*Gazetecilik ve köşe yazarlığı yaptığı mecralar:

Dergiler: Aktüel, Cosmopolitan, Esquire, Marie Claire, Eve, Amica, Baz, Black and White, Sole.

Gazeteler: Hürriyet Kelebek eki, Akşam Gazetesi.

İnternet: Ajan.net, Netbul.

*Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı mecralar: Cosmopolitan Türkiye, Hürriyet Kelebek Gazetesi, Marie Claire Türkiye.

*Kurduğu, ortağı olduğu şirketler:
Imedya İntenet İçerik Şirketi, Netbul, Akademi Hayat, Hermes Film, İstanbul Arena Konser Merkezi, The Netfork Sosyal Medya İletişim Ajansı, EDGE Film Yapımcılığı ve Danışmanlık Şirketi.

*Yapımcılığını yaptığı filmler:
Beyza'nın Kadınları, Living and Dying, Dondurmam Gaymak, Cenneti Beklerken.

*Yapımcılığını yaptığı televizyon programları:
TRT, Yarışma, Kariyer Edin, Türkmax, Siyasi Hiciv, Heberler, Skyturk 360, Kelebek Etkisi.

*Yapımcılığını, fikir üretimini ve moderatörlüğünü gerçekleştirdiği televizyon programları:
ATV, Life Style, "Şimdi Bu Program Çok Moda",
STAR, Toplumsal Tartışma, "Elif Dağdeviren'le",
CINE 5, Siyasi Tartışma, "Genç Türkler",
Türkmax, Sosyal Medya Bazlı Talk Show, "Sosyal Alem"

*Eğitim verdiği kurumlar (Gazetecilik, Yapımcılık, Eğlence İletişimi, İnternet Yayıncılığı ve İletişimi: İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Kültür Üniversitesi İletişim Fakültesi, Akademi Hayat, MGSM.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)