Musa Anter ( 1918)- (20.9.1992)
yazar1918 yılında Nusaybin'in Zivin köyünde doğdu. İlkokulu Mardin, orta ve liseyi Adana'da okudu.

Öğencilik yıllarının yaz aylarında Suriye'ye gitti. Türkiye'den kaçan Kamuran Bedirhan, Osman Sabri, Haco ve Emini Ahmet gibi Kürtçülerle tanıştı.

Beş arkadaşıyla Kürdistan'ı Kurtarma Cemiyeti'ni kurdu. İlk gözaltı öğrencilik yıllarında Dersim isyanı sırasında oldu.

Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım'a sövdüğü için 45 gün gözaltında kaldı. Anter Ağa'nın oğlu olduğu için Mustafa Kemal tarafından affedildi.

1941 yılında İstanbul’a gitti. İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Avukatlık ve savcılık yapmadı. 1959'da 49'lar ve 1970'lerde Devrimci Doğu Kültür Ocakları ve 12 Eylül 1980 döneminde Kürtçülük propagandası yapmaktan tutuklandı.

1971'de kapatılan TİP'in yöneticileri arasında yer aldı. PKK çizgisindeki Özgür Gündem ve Yeni Ülke gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Evli ve üç çocuk babasıydı.

20 Eylül 1992 tarihinde Diyarbakır'da silahlı bir saldırı sonucu öldürüldü.

ESERLERİ:

Hatıralarım I-II, Kımıl, Vakainame, Brinareş (Kara Yara)
ESER-AYRINTI

Hatıralarım
Musa Anter
Avesta Yayınları

"Türkiye'nin 55 yıllık girdisinin, çıktısının yeminli, canlı bir şahidiyim. 'Hem yalnız şahidi mi?' Değil!.. Şanığıyım, mahkumuyum ve davacısıyım."
ESER-AYRINTI
Hatıralarım
Cilt: 2
Musa Anter
Yön Yayıncılık / Ropörtaj-Belge-Anı-Biyografi Dizisi

Denilebilir ki Musa sen kim, bu anılarında geçen zatlar kim! Amma bence bu soru yerinde değildir. Çok kere fakir bir adam bir define bulur veya loto-toto'dan para kazanır ve aniden zengin olur. İşte ben de Zıvıng'ın mağaralarından aleme çıkınca o fakir gibi tesadüfen ve de şans mahsülü değerli şahsiyetlerle tanıştım. İşte bu anılarım, bulduğum bu definelerin mahsülüdür.
-Musa Anter-www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)