Mustafa Zihni Hızal ( 1919)
askeri pilot


yazar1919 yılında Düzce'de doğdu. Babası Mehmet Refik, annesi Müslimet'dir. İlk ve orta okulu Düzce'de okudu. Eskişehir Hava Lisesi'ni bitirdi(1939).

Askeri pilot olarak 1951 yılına kadar Türkiye'nin çeşitli yörelerinde görev yaptı. Sonra ordudan ayrılarak Türk Hava Yolları’na girdi. Ölümüne kadar sivil pilot olarak burada çalıştı.

1960'lı yıllarda Avrupa ve Yakındoğu ülkelerinde yeniden örgütlenmeye çalışan "Kuzey Kafkasya Milli Merkezi"nin Genel Sekreteriydi. 1961'de Ankara'da oluşturulan "Kuzey Kafkasya Kültür Derneği"nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

"Paris Bloku" (Sovyet Mahkumu Milletlerin Kurtuluş Birliği) adlı örgütün 1962 Temmuz'unda Münih'de toplanan kongresine Kuzey Kafkasya Milli Merkezi adına katıldı.

Türk ve Kafkas halklarının düşmanı Rus komünistleriyle mücadele etti.

"Son Havadis", "Yeni İstanbul", "Yeni İstiklal", "Serdengeçti", "Düşünen Adam", "İslam", "Hilal", "Mücahit", "Ölçü", "Hür Söz", 'Türk Yurdu", "Türk İzi", "Azerbaycan", "Kırım" dergi ve gazetelerinde Kafkasya ve Sovyetler Birliği ile ilgili çok sayıda yazısı yayınlandı.

1964 yılında Almanya'ya yaptığı bir görev uçuşu dönüşünde, uçağının Ankara yakınlarında bir tepeye çarpması sonucu vefat etti.

ESERLERİ:

1."Şeyh Şamil-Şimali Kafkasya İstiklal Mücadeleleri" (Ankara 1958)

2."Kuzey Kafkasya ­ Hürriyet ve İstiklal Davası" (Oğlu A. Hazer Hızal'ın adıyla yayınlanmıştır, Ankara 1961)

3."Kuzey Kafkasya'da Sovyet-Rus Vahşeti-1944 Faciası" (Konferans Notları, Ankara 1964)www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)