Yasemin Dalkılıç
sporcu


Dünya Dalış Şampiyonu2 Mayıs 1979 tarihinde Ankara’da doğdu. Beş yaşındayken Ankara’da düzenli yüzme kurslarına başladı. 14 yaşındayken Türkiye Monopalet Milli Takımının en genç üyesi oldu. 16 yaşına geldiğinde Türkiye’deki serbest dalıcıların en iyilerinden biri sayılıyordu. 1996’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Matematik Bölümü’ne girdi. 1998’de İtalya’da yapılan 1. Dünya Serbest Dalış Şampiyonasına katıldı. Bayanlar dalında en yüksek dereceyi kolaylıkla elde etti. Bir çok dünya şampiyonu yetiştiren antrenör Rudi Castineyra ile tanıştı. Rudi, çok zor ve ağır antrenman programları verdi. Ancak Yasemin’in sonuçları hayret verici derecede iyiydi.

Altı ay sonra ilk dünya rekorunu kırarak Türkiye’nin ilk kadın dünya şampiyonu ve dünyanın en genç serbest dalış şampiyonu oldu. Bunu takiben 2003 yılına kadar geçen sürede antrenörü Rudi’yle yedi dünya rekoruna daha imza attı. İkili 2003 yılında evlendi.

Bir pankreas tümörü yaşamını tehdit ediyordu. Ameliyat oldu. İyileşme sürecinde dalış sporundan uzaklaştı. O süreyi başka hedeflere odaklanarak değerlendirdi. Bir müzisyen, multimedya programcısı, motivasyon konuşmacısı ve restoran sahibi oldu. 2001 yılında 105 metrelik dünya rekor dalışını başarıyla gerçekleştirdi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Bravo Yasemin
Türkiye 16 Temmuz 2001

Dünya limitli ağırlıkla serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç, 105 metrelik rekor dalışını başarıyla gerçekleştirdi. Dalkılıç, Mısır'ın Hurgada şehrinde Kızıldeniz açıklarındaki rekor dalışını 2 dakika 38 saniyede gerçekleştirdi. Bu süre, Serbest Dalış Eğitim Birliği (FREE) tarafından da onaylandı. Yasemin Dalkılıç ve dalış ekibi, rekorun ardından büyük bir sevinç yaşadı. Dalkılıç, geçtiğimiz yıl Bodrum'da 100 metreye inerek dünya rekoru kırmıştı. Ünlü sporcu, yeni rekoruna 16 kişilik özel bir ekiple hazırlandı. Her rekor denemesi ortalama 500 bin dolara mâlolan ODTÜ Matematik Bölümü öğrencisi Yasemin Dalkılıç, rekor için Quantum, İntercontinental ve Divers Lodge sponsorluğunda hazırlandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)