Nesteren Davutoğlu
reklamcıAnkara'da doğdu. Ankara Koleji mezunu. 10 yıl TRT’de çalıştı. 1980 sonrasında TRT'den uzaklaştırıldı. Ajans Ada'da reklamcılığa başladı. 10 yıl Ajans Ada'da çalıştı. Müşteri temsilciliğinden müşteri ilişkileri başkan yardımcılığına kadar yükseldi. Daha sonra Ajans Ada'dan ayrıldı. Kendi müşterilerinden İbrahim Betil'in kurduğu Bank Ekspres'te kurucu ortak ve genel müdür yardımcısı olarak çalıştı. 3 buçuk yıl sonra Ersin Salman ve Nazar Büyüm'ün hissedar olma çağrısını kabul etti tekrar reklamcılığa döndü. Ajans Ada, Lowe Adam'a dönüştü. Lowe Adam’ın ortağı ve ajans başkanı.
KONUŞMA

MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ YEREL YÖNETİMLER OKULU
“DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASAL İLETİŞİM VE PROPAGANDA’
Konuşmacı: NESTEREN DAVUTOĞLU


NESTEREN DAVUTOĞLU- Şu yaptığım işi daha önce bir kere yaptım; o da bir istek üzerineydi. Orada da “Bu konuyu anlatırım, şöyle ederim, şuradan keserim” gibi bir deneyimim yok, sadece kendi alanımdaki bilgimi bu alana transfer ettiğim bir prezantasyon hazırlamıştım. Sonra da arkadaşım Ercan Karakaş ısrar etti ve tamamen sizlerle bilgimi paylaşmak ve yararlı olmak üzere buradayım.

Ben kimim? Ben Ankara Kolejliyim, Ankaralıyım ve Konur Sokak’ta doğdum, fakat burayı şimdi tanımadım, çok çok değişmiş. Ankaralı bir ailenin çocuğuyum, uzun yıllar -10 yıl kadar- TRT’de çalıştım, daha sonra 12 Eylül döneminde farklı baskılar yahut da oluşumlar yaşadık diyelim. Kendimi sektörün dışında buldum, bir-iki kere şuraya buraya tayinimiz çıktı, torpil bul, doktor raporu al gibi sonra baktım ki TRT’de çalışmak olmayacak, acaba ne meslek yapsam derken, daha önce hayatımda hiç duymamış olduğum reklamcılığa başladım. İşçi Partiliyim, hâlâ ve ruhen kendimi çok yakın hissettiğim bir görüş. Bir ikilem değil mi peki kapitalizmin göbeğinde olmak; merak ediyorsanız o bölümleri konuşuruz. Ne iş yapayım derken partiden tanıdığım bir arkadaşım olan Ersin Salman reklamcıydı, radyo ve TRT’dendi. Bana iş teklif etti, ben de işsiz gezerken biraz yapayım derken, ömrümün 20 yılı önce müşteri temsilcisi, sonra direktörü, yok başkan yardımcısı, başkanı, dernek başkanı filan gibi bu şekilde kendi sektörümde gelinebilecek, bu işi yapmak isteyen kişi için en keyifli yere geldim diyebilirim. Mesleki tatmine ulaştım.

Her zaman ikilemlerim oldu. “Yahu, şöyle daha ulvi bir işim olsaydı hayatta, daha zevk alarak yaptığım işim olsaydı” dedim. Ama eğer hep bunu taşırsanız yaptığınız işi de doğru yapamıyorsunuz. O yüzden hani garsonsan garsonluğunu bileceksin, reklamcıysan reklamcılığını bileceksin, sonuç olarak reklamcılığı sevdim. Uzun yıllar çalıştım, türlü müşterilerle çalıştım. Aklınıza gelebilecek çokuluslu, yerli, orta ölçekli, küçük-büyük türlü müşterilerle çalıştım. Bir torpilim olmadan ya da bir tanıdığım olmadan sektörde bir yere geldiğim için de şimdi çalıştığım arkadaşlara kendi alanımda iyi bir örneğim. Yani bu işi yapmak isteyenler için böyledir. Ama nedir? Çok çalışarak geldim bu duruma. Ben bir işkoliğim diyebilirim. Günde 13-14 saat gibi çalışmalarla ancak bu yapılabiliyor. Onun için tercih meselesi, yani bir noktada yabancılaşabilirsiniz de bu mesleğe “ne lüzumu var?” diye. Yani sevmeden kolay yapılacak bir şey değil. Sorularınız olursa, sonra bu kısma gireriz.
HABER

Savaşa Karşı Koordinasyon Platformu'ndan PKK'ya destek
26 Ocak 2018

Afrin harekatıyla ilgili açıklama yapan Savaşa Karşı Koordinasyon platformu barış çağrısı adı altında PKK'ya destek verdi.

Aralarında HDP, HDK, Barış Bloku, Demokrasi İçin Birlik, Barış İçin Kadın Girişimi, Barış Akademisyenleri, Alevi örgütlerinin yer aldığı Savaşa Karşı Koordinasyon, TMMOB Makina Mühendisleri İstanbul Şubesi'nde bir araya geldi.

Basın açıklamasını yazar Nesteren Davutoğlu okurken, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Başkanı Naci Sönmez, HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu, Antikapitalist Müslüman yazar İhsan Eliaçık konuştu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)