Oktar Babuna
doktor1962 yılında doğdu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakultesi'nden mezun oldu. ABD'de beyin cerrahisi üzerine ihtisas yaparken kan kanserine yakalandı. Mart 1999'da gazetelere uygun ilik bulmak için verdiği ilanla adını duyurdu. Kendisine uygun iliğe sahip olan kişiye 10 milyar lira ödül vereceğini belirtti.

Jinekolog Cevat Babuna'nın oğlu. Kendisi için yapılan kampanyalar sonucunda elde edilecek verilerle Türkiye'nin ilik bankasının kurulabileceğini açıkladı. Abdi İpekçi Spor Salonu'nda düzenlenen ve sanatçılardan siyasetçilere 8 bin 500 kişinin katıldığı kan verme organizasyonuyla Babuna kampanyası doruk noktasına ulaştı.

Kampanya çerçevesinde toplanan kan örnekleri Almanya ve Amerika'daki laboratuvarlara incelenmek üzere gönderildi.

Durmuş'tan tepki

Babuna için düzenlenen kampanyalara ilk tepkiyi dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş verdi. Toplanan 40 bin kan örneğine el konacağını ve kemik iliği bankasında toplanacağını söyleyen Durmuş, Babuna gönüllülerinin ellerindeki test sonuçlarını vermediklerini ve toplanan örneklerin bulunduğu laboratuvarları açıklamak istemediklerini belirtti. Durmuş, "Devlet olarak bu örnekleri, milli servetimiz ve geleceğimiz umudu olarak devletin arşivlerine alacağız" açıklamasında bulundu.

Sağlık Eski Bakanı Mustafa Güven Karahan da Babuna kampanyasında birçok soru işareti olduğunu ifade ederek, "Bu kampanyanın arkasında ya Balkan ya Anadolu kökenli ünlü bir bilim adamı ya da Girit kökenli bir zengin var" dedi.

İçişleri Bakanlığı el koydu

İçişleri Bakanlığı ise İstanbul Valiliği'ne gönderdiği yazıda, basında ve kamuoyunda yer alan Babuna olayıyla ilgili iddiaların "acil" olarak araştırılması ve yasaya aykırılık halinde gerekli işlemlerin yapılması talimatını verdi.

Babuna ise yaptığı açıklamada, sakıncalı bulunan kampanyayla ilgili, "Devlet ne derse o olur. Biz sadece hizmet ürettik. Kampanyayı yapan devlet. Devlet yaptığı bir kampanyayı durdurmuş oldu" dedi.

İstanbul Valiliği'nin Babuna kampanyasını araştırmasının ardından Temmuz 1999'da "irticai grup" şüphesi ve "organize suç" boyutunu da içeren bir soruşturma başlatıldı. Banka hesapları da incelemeye alındı.

Amerika'dan iyileşmiş döndü

Başlatılan soruşturma kapsamında Oktar Babuna ve ailesi, emniyette birçok kez ifade verdi. Amerika'da tedavi gördüğü M. D. Anderson Hastanesi'ne kontrole giden Babuna, 25 Eylül 1999'da sapasağlam Türkiye'ye döndü.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)