Kostas Simitis
Yunanistan Eski Başbakanı1936 yılında Atina'da doğdu. Almanya'da Marburg Üniversitesi'nde hukuk ardından London School of Economics'te ekonomi eğitimi aldı. 1961'de Yüksek Mahkeme'de yargıç oldu. 1965'de Panhelenik Kurtuluş Hareketi Ulusal Konseyi'ne katılarak politikaya atıldı. Aynı yıllarda bir araştırma ve çalışma topluluğu olan Elexandros Papanastasiuou Derneği'ni kurdu.

1967-69 yıllarında Yunanistan'da iktidarda olan askeri cuntaya karşı bir dizi yasadışı eylemde bulundu. Bu eylemlerin sonucunda mahkemelik oldu. Yargılanmamak için Almanya'ya kaçtı. Sürgün yıllarında cuntaya karşı mücadelesine devam etti. Almanya'nın Konstanz Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Justus Liebig Üniversitesi'nde ticaret ve medeni hukuk dalında profesörlük ünvanı kazandı.

Cunta yıllarının ardından Yunanistan'a döndü ve 1985'te Yunan Parlamentosu'na girdi. 90'lı yıllara kadar tarım, ulusal ekonomi ve endüstiri bakanlıklarında bulundu. Başbakan Andreas Papandreu'nun 1996 ocağında sağlık nedenlerinden dolayı görevi bırakmasının ardından düzenlenen seçimlere Panhelenik Sosyalist Hareketi'nin (PASOK) lideri olarak girdi. 1996 eylülünde yapılan seçimleri kazandı. Başbakan oldu.

17 Ağustos 1999'da Marmara'da meydana gelen büyük depremin ardından Türkiye'ye zeytin dalı uzattı.

Avrupa Birliği'nde Türkiye'nin adaylığına karşı Yunan vetosunu kaldırdı. Aralık 1999'da Türkiye'ye aday ülke statüsünün verilmesinde önemli rol oynadı.

Hukuk ve ekonomi konularında Almanya ve Yunanca yayınlanmış çok sayıda kitabı ve makalesi bulunuyor.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)