Picasso .
ressam


Kübizm akımının kurucularından


Pablo Picasso25 Ekim 1881 tarihinde İspanya’nın Malaga şehrinde doğdu. Resim yapmaya 8 yaşında başladı. 1895'te Barselona Güzel Sanatlar Okulu'na girdi.

1901'den itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başladı.

Mavi Dönem

1901-1903 yılları Picasso'nun mavi dönemi olarak adlandırılır. Arkadaşı Carlos Casagemas intiharıyla başlayan bu dönemde, Picasso, tablolarında mavi rengi egemen olarak kullandı. Bu dönem tablolarında yaşlılık, fakirlik ve ölüm temaları işlendi.

Daha çok fakirler, dilenciler ve körler tasvir edildi: Dama en Eden Concert (1903), La Vida (1903), Las dos hermanas (1904).

Pembe Dönem

Picasso, 1904'te Paris'e yerleşti. Burada ilk eşi Fernande Olivier'yle tanıştı. Dönem adını tıpkı mavi dönemde olduğu gibi, pembe ve tonlarının yoğun kullanımından aldı.

İşlenen temalar daha çok melankolik ve duygu yüklüdür. Bu dönem tablolarında sirk dünyasına da ratlanır. Picasso, bu dönemde renkten çok çizgi ve desen kullanımına önem verir.

Kübizm

1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür.

Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki(3 boyutlu) bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Picasso, Jean Cocteau ile beraber Roma'da kaldı.

Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova'yla tanıştı. Picasso ikinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yaptı. (Paul en Pierrot, 1925, Picasso Müzesi, Paris)

1920'li yılların başında klasisizme geri döndü: Trois Femmes à la fontaine (1921, Modern Sanat Müzesi, Paris).

Ayrıca mitolojiden de esinlendi: les Flûtes de Pan (1923, Picasso Müzesi, Paris).

Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, 13,500 resim, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi, ve 300 heykel ve bir çok seramik ve çizim üretmiştir.

Picasso’nun hat sanatı üzerine incelemeleri de vardır.

Pablo Picasso, Georges Braque ile birlikte Kübizm akımının mimarıdır.

8 Nisan 1973 tarihinde vefat etti.
Picasso'nun tam adı

Tam ismi Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano de la Sentissima Trinidad Ruiz Blasco Picasso y Lopez'dir.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)