Mehmet Akif Ak ( 1951)
1951 yılında Gaziantep'in İslâhiye ilçesinde doğdu. Orta öğrenimini Adana İmam- Hatip Lisesi ve Adana Erkek Lisesi'nde tamamladı. 1977 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden (bugünkü Marmara Üniversitesi) mezun oldu. Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsü'nde yaptı. Aynı yıl, kendi adına S.M Mali Müşavir olarak çalışmaya başladı. 1997 yılında Yeminli Mali Müşavir oldu.

İlk hikâyesi 1971 yılında Yeniden Milli Mücadele Mecmuasında yayımlandı. Düzeni Yazarlık hayatına, 1972 yılında Pınar dergisinde yayınlanan hikâyeleri ve araştırma-inceleme yazılarıyla başladı. O tarihten itibaren fikri çalışmalarının merkezinde edebiyat-tarih konuları yer aldı. Edebiyat, tarih, çağdaş düşünce akımları ve benzeri konulardaki araştırma ve deneme türündeki çalışmalarının yayımlandığı başlıca yayın organları şunlardır: Pınar, Gerçek, Kitap, Bilgi ve Hikmet, Bilgi ve Düşünce, Sözleşme, Kitap Haber, Mostar, Ümran, Yarınlar İçin Düşünce dergileri ve günlük (sonra haftalık) Bayrak Gazetesi.

ESERLERİ

Eyfel'de Karnaval (hikâye) Otağ Yayınları, İstanbul 1975. Ara Dönemde İslam ve Müslümanlar (inceleme) Endülüs Yayınları İstanbul 1991. Bir Kayıp Sevda (Hikâye), Pınar Yayınları, İstanbul 2002. Eyfel'de Karnaval (Roman), Pınar Yayınları, İstanbul 2007.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)