Yılmaz Erdoğan ( 1967)
tiyatro ve sinema oyuncusu


yazar, işadamı1967 yılında Hakkari’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini, Ankara’da tamamladı. İTÜ İnşaat Mühendisliğini kazandı. Fakat ağır basan tiyatro tutkusu, eğitimini yarıda bırakmasına neden oldu. Tiyatroya Ferhan Şensoy´un 'Nöbetçi Tiyatrosu'nda başladı. Daha sonra Levent Kırca’nın 'Olacak O Kadar' adlı televizyon programında yazar olarak görev yaptı.

TRT´de yayınlanan 'Umut Taksi' adlı diziyi yazdı ve bu dizide oyuncu olarak rol aldı. 'Gereği Düşünüldü' isimli oyunu yazdı. Bu oyundan sonra tiyatro çalışmalarına Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda devam etti. 'Haşlama Taşlama' ve 'Kadınlık Bizde Kalsın' adlı oyunları yazdı.

Yılmaz Erdoğan, bundan sonra ortağı Necati Akpınar ile birlikte kurduğu Beşiktaş Kültür Merkezi’nde devam etti. Burada yine başrollerini Demet Akbağ ile paylaştığı 'Bir Demet Tiyatro' adlı diziyi yazdı. 'Otogargara' müzikalini yazdı.

Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini paylaştığı ‘Vizontele’ filmini çekti.

ESERLERİ:

1.Hüzünbaz Sevişmeler
2.Kadınlık Bizde Kalsın
3.Kayıp Kentin Yakışıklısı
4.Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar
5.AnladımHABER

Yılmaz Erdoğan, Şeyh Said`in torunuyla evleniyor

Yılmaz Erdoğan, Şeyh Said`in soyundan gelen ve kendisi gibi tiyartocu 23 yaşındaki Belçim Bilgin`le önümüzdeki eylül ayında nikah masasına oturuyor.

Yılmaz Erdoğan, 1.5 yıl önce BKM`ye oyuncu olmak için başvuran ve Şeyh Said`in soyundan gelen 23 yaşındaki Kürt kızı Belçim Bilgin`le önümüzdeki eylül ayında nikah masasına oturacağı öğrenildi. Yılmaz Erdoğan`ın, adı `çimen yaprağı` anlamına gelen Belçim Bilgin`le bir yıldır birlikte olduğu bildirildi. 1983 Ankara doğumlu olan Belçin Bilgin, 2001`de Hacettepe Üniversitesi Bilgi-Belge Yönetimi Bölümü`nde yüksek eğitimine başladı. Ancak lise yıllarında amatör olarak tiyatroyu deneyen Belçin Bilgin, oyuncu olmayı düşünüyordu. Muhafazakar ailesini ikna etmeyi başaran genç kız, 1.5 yıl önce bir arkadaşının aracılığıyla Yılmaz Erdoğan`la tanıştı. Erdoğan`ın hocalık yaptığı BKM Workshop`lara katılan Belçim Bilgin, bir oyunda rol alamadı, ama her zaman Yılmaz Erdoğan`ın himayesi altında oldu.

CANNES`A KATILDI

Iraklı Kürt yönetmen Hiner Saleem`in filmi `Sıfır Kilometre`de başrol oynayan Belçim Bilgin, Cannes Film Festivali`ne katıldı. Geçen yıl Uluslararası 58. Cannes Film Festivali`nde Altın Palmiye için yarışan `Sıfır Kilometre`nin kamera ve negatifleri ise Yılmaz Erdoğan ile BKM metin yazarı Muhsin Kızılkaya tarafından sağlanmıştı. Belçim Bilgin, yüksek öğrenimini sürdürürken Yılmaz Erdoğan ve Muhsin Kızılkaya`nın teklifi ile casting için İstanbul`a gelmiş, sonra da filmin kadın başrol oyuncusu seçilmişti. Belçim Bilgin, film gösterime girdikten sonra verdiği bir röportajda ise, `Ben Türkiye`de yaşayan bir Kürt olarak, böyle bir filmde oynayarak orada yaşananların dünyaya, Türkiye`ye aktarılmasında bir rol oynadıysam bu beni çok mutlu ediyor. Bu filmin hikayesinin gerçek yaşamdan alınması, orada yaşayan insanların acılarını anlatıyor olması, benim ve ailem için yeterli sebepti. Tabi ki bunun yanında Kürt değerleri ile büyümüş olmam yeterince etkili. Zaten sanatı, temaları evrenselleştiren bir unsur olarak görüyorum` demişti.

ŞEYH SAİT SOYUNDAN

Belçim Bilgin bir röportajında şunları söyledi: `Şeyh Said benim babamın dedesi, daha doğrusu dedesinin büyük abisi. Anne tarafımdan ise bütün örf ve adetleri ile tam bir aşiret kültürü aldım. Hayal kırıklığı yaşayan insanların hikayelerini dinledim. Hayal kırıklığı yaşayan insanlar derken Kürtleri kastediyorum` demişti. 1865`te Diyarbakır`ın Palu ilçesinde doğan Şeyh Said, `Şeyh Said Ayaklanması`nı başlattığı gerekçesiyle İstiklal Mahkemeleri tarafından 1925`te idam edildi.
HABER

Güle güle Sürahi Nine
15 Mart 2012

YILMAZ Erdoğan’ın “Sürahi Nine” tiplemesini yazarken ilham aldığı babaannesi Süheyla Erdoğan hayatını kaybetti. Süheyla Erdoğan, Ankara’daki Trafik Hastanesi’nde önceki gün hayata veda etti.Acı haberi alan tüm Erdoğan ailesi Ankara’ya gitti. Mustafa Erdoğan, “Tüm aile Ankara’dayız, üzüntümüz çok büyük” diye konuştu. Erdoğan’ın cenazesi, dün kılınan cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.
HABER

Yılmaz Erdoğan ve ailesi Amerika'ya yerleşti!
Milliyet 11 Şubat 2014

'Kelebeğin Rüyası' filmi ile yurt dışına açılan Belçim Bilgin ile Yılmaz Erdoğan, ABD'de yeni bir hayat kurdu. Bilgin, oğlu ile Beverly Hills'e yerleşirken; Erdoğan'ın kızı Berfin ise ABD'de aşçılık okuyor.

Türkiye'de olduğu kadar yurt dışında da büyük ilgi gören hatta Oscar'a aday adayı olan "Kelebeğin Rüyası" filmi, Erdoğan Ailesi'nin bambaşka bir hayat kurmasına vesile oldu. Filmin Oscar tanıtımları için uzun süre ABD'de kalan Belçim Bilgin Erdoğan, Beverly Hills'ten kopamadı. Güzel oyuncu, oğlu Rodin ile buradaki bir villaya yerleşti.

Şu anda Russell Crowe'un film çekimleri için Avustralya'da bulunan Yılmaz Erdoğan'ın da Hollywood sektörüyle daha yakın olabilmek için çekimleri bitince eşi ve oğlunun yanına gideceği öğrenildi.

Bundan sonraki hayatlarını ABD'de sürdürmeye kararlı olan Belçim Bilgin ve Yılmaz Erdoğan, oğulları Rodin'in de burada eğitim görmesini istiyor. Çift, artık İstanbul'a sınırlı bir süreliğine gelecek.

Erdoğan'ın ilk evliliğinden olan kızı Berfin de Washington'daki Johnson&Wales University'de aşçılık eğitimi görüyor.
HABER

Kuzenler 25 yıl sonra buluştu
1 Ocak 2016

Belçim Bilgin Erdoğan ve Rojda Demirer’in kuzen oldukları ortaya çıktı. Yıllardır görüşmeyen ikili, ‘Kördüğüm’ dizisinde rakip iki kadın olarak izleyiciyle buluşacak.

Başrollerini İbrahim Çelikkol, Belçim Bilgin Erdoğan, Naz Elmas ve Rojda Demirer’in paylaştıkları Endemol Shine Türkiye yapımı ‘Kördüğüm’ dizisinin çekimleri tüm hızıyla devam ediyor. 7 Ocak Perşembe akşamı ekrana gelecek dizinin setinde ilginç bir an yaşandı. Anne tarafından kuzen olan Belçim Bilgin Erdoğan ile Rojda Demirer 25 yıl aradan sonra ilk kez yan yana geldi.

Çocuk yaşlarda evcilik oynayan ikili, daha sonra bir araya gelip hiç görüşemediklerini söyledi. Kuzen olan oyuncular, aynı dizide oynayacaklarını öğrendiklerinde ise heyecanlan-dıklarını anlattı. Cast çalışması sırasında Demirer’le oynayacağını öğrenince mutluluğunu gizleyemeyen Erdoğan, ekibe kuzen olduklarını açıkladı. İkili, rakip iki kadın olarak ekrana gelecek.
HABER

Belçim Bilgin Erdoğan Londra'ya yerleşiyor
25 Ağustos 2016

2006 yılında Yılmaz Erdoğan'la nikah masasına oturan oyuncu Belçim Bilgin Erdoğan Londra'ya yerleşme kararı aldı.

Yılmaz Erdoğan’ın eşi Belçim Bilgin, fox tv’deki ‘Kördüğüm’de ‘Naz’ adlı karakteri oynuyordu. Geçen hafta ekibe diziden ayrılmak istediğini, çünkü oğlu Rodin’i alıp Londra’ya yerleşeceğini açıkladı.

Belçim Bilgin ‘Kariyerime yurt dışında devam edeceğim. Bunu eşim Yılmaz’la da konuştuk. Karşılıklı olarak kabul ettik’ dedi.

Marmaris’e gitmişti

Yılmaz Erdoğan ile Belçim Bilgin 2006 yazında nikah masasına oturmuştu. Çiftin 2013’de bu yana boşanacakları iddia ediliyordu.

Yılmaz Erdoğan 2 yıl önce Marmaris-Köyceğiz’e yerleşti. Belçim Bilgin, İngiltere-Amerika arasında mekik dokudu. Çift şimdilik boşanmak yerine farklı ülkelerde yaşamayı, yalnızca çocukları Rodin için bir araya gelmeye karar verdi. (Posta)www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)