Mevlana İdris Zengin ( 1966)
şair, yazar1966 yılında Kahramanmaraş-Andırın'da doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 

İkindiyazıları, Diriliş, Dergâh, Albatros, Geniş Zamanlar ve Gerçek Hayat dergilerinde şiir, hikâye ve denemeleri yayınlandı. Ayrıca, çocuk edebiyatı dalında birçok kitap kaleme aldı.

Şimdiye kadar Frankfurt, Şam, Köln, Budapeşte, Priştine, Londra ve Pekin gibi şehirlerde çocuk edebiyatıyla ilgili değişik etkinliklere katıldı.

Bazı masalları çizgi film olarak çekildi ve TV'de yayınlandı.

Tuhaf Adamlar serisindeki kitapları Almanya'daki bir yayınevi tarafından 9 dünya diline çevrilerek yayına hazırlanmaktadır.

"Asla ve Daima Nuri Pakdil" isimli bir belgeselin metnini yazdı ve konsept danışmanlığını yaptı. Belgesel TRT televizyonunda 2010'da yayınlandı.

Sezai Karakoç'un şiirlerinden yola çıkarak yaptığı "Gül Sesleri" isimli şiir belgeseli 13 Nisan 2012'de Diyarbakır'da yapılan Uluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu'nda gösterildi.

Farsça, Almanca, Arapça, Urduca ve Macarca'ya bazı kitapları çevrildi.

7 Haziran 2022 tarihinde Kahramanmaraş'ta vefat etti.

ESERLERİ:

Çınçınlı Masal Sokağı
Dondurmalı Matematik
Hayâl Dükkânı
Kirpiler Şapka Giymez
Korku Dükkânı
Vay Canına
Kuş Renkli Çocukluğum
Sinir Dükkânı
Tehlikeli bir Kipat
Ütüsüz Ayakkabılar
Sufi ile Pufi
İyilik Dükkanı
Tuhaf Adamlar (10 kitap)
Acayip Hayvanlar (10 kitap)
İyi Geceler Bayım" (şiir)
Ödülleri:

"Kuş Renkli Çocukluğum" isimli şiir kitabı ile 1987'de Gökyüzü Yayınları Çocuk Edebiyatı Ödülü.

"Korku Dükkânı" isimli kitabı le 1998 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü.

2008'de Kosova/Prizren'de yayınlanan Türkçem dergisinin Türkçeye katkı yapanlarla ilgili uluslararası ödülü 2011'de Birikim Eğitim Kurumu tarafından "En Başarılı Çocuk Yazarı" seçildi.
HAKKINDA YAZILANLAR

Mevlana İdris Zengin Hakkında

Hakkında Mısır-Kahire, Almanya-Berlin ve Türkiye-İstanbul, Çanakkale, Erzurum olmak üzere beş ayrı üniversitede beş ayrı bilimsel çalışma yapıldı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)