Ahmet Efe ( 1955)
yazar, yönetmen


hat, tezhip, minyatür sanatçısı


editör, grafiker1955 yılında Kayseri’de doğdu. Babasının memuriyeti dolayısıyla ilköğrenimini çeşitli ilçelerde sürdürdü. 1967 yılında Keskin Cumhuriyet İlkokulu ve 1974 yılında Ankara İmam-Hatip Lisesi'ni bitirdi. 1979 yılında Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu.

Yedi yıl kadar Diyanet İşleri Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüklerinde memur olarak çalıştı. 1982 yılında Menemen’de askerlik görevini yaptı. 1983 yılında memuriyetten istifa etti. Çocuk kitapları neşreden Kandil Yayınevi’nin kuruluşuna katıldı.

1985 yılında Türkiye Yazarlar Birliği, 2015 yılında ESKADER tarafından çocuk edebiyatı dalında yılın yazarı seçildi. Çeşitli kurum ve kuruluşun açtığı yarışmalarda ödüller aldı. Değişik kültür, sanat ve edebiyat dergilerinde yazı ve şiirler yayınladı. Bazı şiir ve hikâyeleri ilköğretim ders kitapları içine girdi.

Kandil Çocuk Dergisi, Gençlik, Çerağ ve Ankâ dergilerinde editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı.

1993 yılında Ankara’dan Konya’ya taşındı. 16 sene kadar yaşadığı bu şehirde çocuklara yönelik kısa ve uzun metrajlı televizyon filmleri çekti. Senaryo yazarlığı ve yönetmenlik yaptı. Çeşitli radyo ve TV programları hazırladı.

Hat, tezhip, minyatür ve ağaç işçiliği ile ilgili müstakil sergiler açtı, karma sergilere katıldı.

Konya Belediyeleri ve il Kültür Müdürlüğü’nün kültür ve sanat faaliyetlerinde editör, sanat danışmanı ve grafiker olarak bir çok hizmet sundu. Şehir tarihi ve kültürü ile ilgili araştırmalar yapıp, konuyla ilgili eserler neşretti.

Ankara ve Konya’dan sonra, 2009 yılında İstanbul’a taşındı. Hâlen burada ikamet etmekte ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Evli ve üç çocuk babası olan Ahmet Efe’nin şiir, hikâye, roman, deneme, biyografi dallarında yayınlanmış 100’den fazla eseri bulunuyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)