Türkan Arıkan ( 1930)
akademisyen, ressam, eski milletvekili1930 yılında Aydın'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini çeşitli kent ve kasabalarda tamamladı. 1968 yılında Gazetecilik Yüksek Okulu'nu, 1969'da İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nü bitirdi.

1969-1972 yılları arasında Amerika'da Oklahoma State University'de İşletmecilik alanında master derecesi aldı. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde doktorasını, 1980'de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde doçentliğini tamamladı.

Özel sektör sanayi işletmelerinde 18 yıl muhasebe ve finans yöneticisi olarak çalıştı. Ayrıca Uludağ Üniversitesi'nin kuruluş aşamasında 7 yıl misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1983-1987 döneminde ANAP'tan 17. Dönem Edirne Milletvekili seçildi. Sonra SHP'ye katıldı.

Daha sonra 3 yıl İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nde finans dersini yönetti. Ayrıca 6 yıl özel sektör yöneticilerine işletme finansı, maliyet muhasebesi, yönetim muhasebesi ve diğer işletme konularında seminerler düzenledi.

Yayınlanmış 8 kitabı, 60'ı aşkın bilimsel makalesi, çok sayıda araştırması ve bildirisi, çeşitli gazetelerde yayınlanmış makaleleri vardır. Ayrıca işletme finansı, pazarlama ve liderlik konularında 4 kitap tercüme etti.

1980 yılında İstasyon Sanatevi'nde resim çalışmalarına başladı. 3.5 yıl Prof. Sabri Berkel'in atölyesinde, 1988'den sonra 2 yıl da Orhan Taylan'ın atölyesinde çalıştı.
AYRINTI

Vural ve Türkan Arıkan'ın kızkardeşi mühendis Saadet Özkal'dır. Saadet Özkal yayıncı Faruk Özkal ile evli. Saadet-Faruk Özkal çifti, Devlet Bakanı Cemil Çiçek'in "flört fahişeliktir" sözü üzerine Aile Araştırma Kurumunu protesto için boşandı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)